Linkovi

Gojaznost postaje ozbiljan problem - 2003-08-29


Posetiocima Sjedinjenih država može se oprostiti što èesto imaju utisak da su Amerikanci previše debeli. U izveštaju nacionalnog Centra za kontrolu i spreèavanje bolesti o zdravstvenom stanju nacije u 2000. godini, kaže se da skoro dve treæine Amerikanaca starijih od 20 godina ima previše kilograma, a da ih je više od jedne treæine baš gojazno. Zašto su Amerikanci tako debeli? Barbara Rols, sa Univerziteta države Pensilvanije kaže da je za to delimièno odgovoran amerièki naèin ishrane:

”Imamo ogroman izbor hrane koja nije skupa, a lako je dostupna. Ta hrana sadrži mnogo masti, mnogo kalorija, dok su porcije ogromne.“

U restoranima sa brzom hranom popularne su takozvane ”supervelike porcije.“ Na primer, francuska i latinoamerièka peciva, kada su stekla popularnost u Americi, odmah dobila u velièini, a samim tim i u broju kalorija. Struènjak za ishranu Džeki Njudžent upozorava da gigantske mreže restorana brze hrane sada osvajaju tržišta u drugim zemljama:

”Nesreæa je u tome što, na primer azijska i evropska kuhinja, koje su nekada bile zdravije, sada postaju amerikanizovane, što znaèi da sadrže više zasiæenih masti. Nema sumnje da postoji takav trend.“

Svetska zdravstvena organizacija saopštava da je broj gojaznih odraslih osoba u svetu, od 1995. do 2000. godine, porastao od 200 do 300 miliona. Takodje istièe porast gojaznosti kod dece, i procenjuje da u svetu ima 17 i po miliona gojazne dece mladje od 5 godina! U Kini, stopa gojaznosti nije visoka, ali je u nekim gradovima, u kojima amerièki restorani brze hrane dobro posluju, porasla na skoro 20 procenata. Nauènik u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji doktorka Èizuru Nišida upozorava da gojaznost raste i tamo gde se mislilo da ne predstavlja problem:

”Mnogi misle da su gojaznost, i bolesti povezane sa njom, problemi koji pogadjaju bogate ljude u razvijenim zemljama. Ali više nije tako. Sada tih problema ima i u gradskim sredinama zemalja u razvoju.“

Doktorka Nišida dodaje da u gradovma svih zemalja ljudi jedu hranu sa previše masti i šeæera, dok se istovremeno manje bave fizièkim aktivnostima:

”Ne govorimo samo o fizièkim vežbama, veæ o svakodnevnom kretanju. Kuænih poslova je manje, a izvan kuæe se koristi javni prevoz.“

Što se tièe Sjedinjenih Država, gojaznost je postala jedno od kritiènih pitanja zdravlja stanovništva. Neki nauènici èak smatraju da se radi o najgoroj ikada vidjenoj epidemiji. Kako je rekao jedan od njih: ”Izadjite na ulicu i pogledajte oko sebe. Odmah æete shvatiti koliko loše stvari stoje.“

XS
SM
MD
LG