Linkovi

Hans Bliks o oružju masovnog uništenja - 2003-06-26


Tokom razgovora u Njujorku, glavni inspektor Ujedinjenih nacija za naoružanje, Hans Bliks, koji uskoro odlazi sa tog položaja, izrazio je sumnju u to da bi duži diplomatski proces pomogao u traganju za oružjem masovnog uništenja u Iraku. Izveštava dopisnik Glasa Amerike Džejms Donahover. Bliks je rekao da su sve zapadne obaveštajne službe sa kojima je razgovarao bile ubedjene da Irak poseduje oružje za masovna uništavanja, dodajuæi da je potraga za njim još u poèetku èesto bila otežana nepouzdanim obaveštajnim podacima:

”Pokazalo se da obaveštajni podaci nisu bili impresivni, veæ prilièno nepouzdani. Zbunjuje to da smo bili sto postotno sigurni da oružje za masovno uništenje postoji, a da uopšte nismo imali ideju gde bi moglo da se nalazi.“

Hans Bilks kaže da obaveštajni izvori - prebegli Iraèani, sateliti, elektronsko prisluškivanje i špijuni - svi imaju svoje loše osobine i da se zbog toga smatrao obaveznim da izražava sumnju. Bliks je dodao kako bi voleo da je inspektorima bilo dato više vremena, ali da bi rezultati verovatno bili prilièno skromni:

”Mislim da bismo verovatno postigli neki napredak da su nam dozvolili da ostanemo jos par meseci. Mozda bi Iraèani bili spremniji na saradnju. Ali sumnjam da ste na kraju maja ili juna mogli da kažete da je sve pronadjeno. Možda bismo otkrili nešto, posle èega bismo morali da se oslonimo na dugoroèno praæenje. Ali to bi bila politika držanja pod kontrolom, za koju Vašington nije imao strpljenja. Ja to razumem.“

Sjedinjenim Državama predvodjena koalicija u Iraku jasno je predoèila da se radije oslanja na sopstvene inspekcije oružja za masovna uništavanja nego na inspekcije Ujedinjenih nacija. Ali Hans Bliks je, govoreæi o svom iskustvu pred jednim skupom u privatnom institutu ”Savet za strane odnose“ u Njujorku, rekao da postoje i drugi razlozi što inspektori Ujedinjenih nacija ne odlaze u Irak:

”Inspektori Ujedinjenih nacija rade u miroljubivoj atmosferi. Iæi u zemlju pod okupacijom, u kojoj se èesto primenjuje sila, u kojoj možete da se kreæete samo sa oružanom pratnjom - to je nešto sasvim razlièito. Takodje, bilo bi pomalo neobièno da inspektori Ujedinjenih nacija rade ruku pod ruku sa okupatorom.“

Hans Bilks je dodao da vremenom postaje sve manje verovatno da æe u Iraku biti pronadjeno neko oružje masovnog uništenja. Ali, ma koliko kontroverzno bilo pitanje iraèkog oružja, Bliks kaže da uklanjanje Sadama Huseina predstavlja pozitivan sporedan rezultata rata:

”Mislim da æe raèun morati da se svodi kasnije. Iz ovoga mogu da proisteknu dobre stvari. Jedan užasan režim je uklonjen i to æe možda podstaæi mirovni proces. Ali to još ne znamo.“

Hans Bliks æe se povuæi sa svog položaja kasnije ovog meseca, posle tri godine provedene na mestu šefa UNMOVIK-a, organizacije Ujedinjenih nacija osnovane sa zadatkom da razoruža Irak od oružja za masovna uništavanja.

XS
SM
MD
LG