Linkovi

Moguænost transformacije Bliskog istoka - 2003-05-12


Predsednik Bušovih dana govori o svom uverenju da bi blisko istoèni region mogao biti transformisan ukoliko sukobljene strane iskoriste priliku i prigrle promenu. Nade za mir su porasle zbacivanjem vlade Sadama Huseina u Iraku i izborom novog palestinskog premijera Mahmuda Abasa. Sjedinjene Države su jedan od sponzora mirovnog plana -- takozvane ”mape za mir“ -- koja bi trebalo da dovede do osnivanja nezavisne palestinske države do 2005.godine. U prošlonedeljnom govoru na Univerzitetu Južne Karoline, predsednik Buš se osvrnuo na svoje nade za novi Bliski Istok koji više ne bi bio bezbedno utoèište za islamski ekstremizam i terorizam.

”Iskoristiæemo svoj uticaj i idealizam kako bi stare mržnje ustupile mesto novim nadama širom Bliskog istoka. Pred nama je istorijska prilika. Diktator u Iraku je zbaèen; teroristi u tom regionu sagledavaju svoju sudbinu kao kratak, nesreæni život begunca. Reformatori na Bliskom istoku stièu uticaj i zamah slobode raste. Ovo je momenat ogromnog obeæanja i Sjedinjene Države æe taj trenutak iskoristiti zarad mira.“

Predsednik Buš je poslao državnog sekretara Kolina Pauela u region dautièe na Izraelce i Palestince da prihvate ”mapu za mir“ i preduzmu neodložne korake za pokretanje mirovnog procesa. Funkcioneri i analitièari kažu da je kljuè za transformaciju Bliskog istoka izbor demokratske vlade u Iraku koja bi mogla da posluži kao uzor za taj region. Bivši državni sekretar Henri Kisindžer je izjavio za TV mrežu CNN da nedavni razvoj dogadjaja pruža priliku Sjedinjenim Državama da utièu na promene u Iraku, a samim tim, i u celom regionu.

”Ovo je izuzetna prilika, jer Irak ima srednju klasu, a ima i resurse iz kojih može da se regeneriše. S druge strane, Irak je podeljen etnièkim grupama sa razlièitim interpretacijama Islama. To je stoga ogroman zadatak ali istovremeno i ogromna prilika jer, ako uspemo u ovome, kao što verujem da hoæemo, to može da promeni celu politièku klimu na Bliskom istoku.“

Medjutim, drugi analitièari naglašavaju teškoæe transformacije regiona u kojem autoritarni režimi nisu voljni da se odreknu vlasti, u kojem je islamski ekstremizam pustio koren i u kojem su konflikti uvek prisutni. Bivši direktor Centralne obaveštajne agencije tokom administracije predsednika Klintona, Džejms Vulsi, izjavio je za TV mrežu NBC da Sjedinjene Države moraju da prihvate izazov da transformišu Bliski istok, ali je upozorio da bi ta borba mogla potrajati.

”Moramo da saradjujemo sa dobrim i èestitim Muslimanima u tom delu sveta i da pomognemo arapskom svetu da promeni prirodu nekih od tih diktatorskih država, a za to æe biti potrebno vreme. Biæe to poput Hladnog rata. Biche potrebne godine, možda èak decenije.“

Za sada, posmatraèi æe pre svega pomno pratiti razvoj dogadjaja u post-Sadamovom Iraku i napredak ka rešenju izraelsko- palestinskog konflikta.

XS
SM
MD
LG