Linkovi

Neuspela strategija Sadama Huseina - 2003-04-09


Stanovnici Bagdada poèeli su da slave na ulicama Bagdada juèe, pošto su amerièke snage u znatnom broju prodrle do samog centra grada. Iraèani su uništavali slike i kipove Sadama Huseina i pljaèkali vladine zgrade. Upeèatljivi prizori kraja kontrole njegovog režima nad prestonicom odmah su podstakle diskusije o neuspehu Sadama Huseina da zadrži vlast, uprkos ranijim izjavama da æe pobediti Amerikancima predvodjenu koaliciju. Mohamed Sovailam je bivši general egipatske armije i direktor Centra egipatskih oružanih snaga za strateška prouèavanja, u Kairu. On kaže da je Sadamova strategija bila da spreèi rat uz pomoæ Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Ali kada je rat ipak poèeo, Sadam nije imao vojnu strategiju:

”Sanjao je, živeo je u iluziji i snovima. Bez strategije, bez taktike, bez ièega osim laži, laži i laži - od Sadama i parije BAAS. Sve je bilo iluzija.“

Mohamed Kadri Said je takodje bivši general egipatske armije koji je sada na èelu vojnog odeljenja Centra za politièka i strateška prouèavanja Al-Ahram, u Kairu. On izražava uverenje da je Sadam imao vojnu strategiju, ali da ona nije imala veliku podršku u narodu:

”Mislim da je Sadam imao strategiju, ali da je energija podrške toj strategiji bila minimalna. Zato su se njegove snage raspale posle tri nedelje. On je izolovan od okolnih zemalja, i nije imao nikakvu liniju snabdevanja. Osim toga, postojalo je izvesno nepoverenje izmedju njega i Iraèana.“

Ali general Said kaže da je važnija od neuspele iraèke vojne strategije bila strategija koalicije, za koju je rekao da je veoma dobra:

”Od poèetka su napadali glavni grad. Razorili su sva sredstva komunikacija, sva sredstva kontrole. Mislim da je njihova taktika bila veoma dobra. Do poslednjeg trenutka su koristili vazdušnu moæ, istovremeno kombinujuæi je sa kopnenim snagama. Napadali su pojedince, napadali su male ciljeve, pravili su rupe svuda, pa se vremenom èitava struktura raspala.“

General Said kaže kako ne oèekuje neki poslednji pokušaj Sadama Huseina da nanese teže gubitke koalicionim snagama. Ali Mohamed Sovailam, iz Centra egipatskih oružanih snaga za strateška prouèavanja, ne slaže se sa njim:

”Taj scenario još važi, osim ako je Sadam mrtav. Oèekujem da æe oružje za masovna uništavanja sasvim sigurno biti pronadjeno. Ali bojim se da bi moglo biti upotrebljeno u poslednjem trenutku, ako je Sadam još živ.“

Dakle, Sadam Husein možda ima još jedno iznenadjenje rezervisano za koalicione snage - ako je još živ i ako ima još nekog ko bi slušao njegova naredjenja. Zbog toga se koalicione snage veæ pripremaju da krenu dalje od Bagdada ka sadamovom rodnom gradu i uporištu, Tikritu. Ali takvi dogadjaji bili su daleko od misli stanovnika Bagdada, koji su juèe poèeli da proslavljaju pad režima Sadama Huseina.

XS
SM
MD
LG