Linkovi

Kongres raspravljao o obnovi Iraka - 2003-02-11


Dok administracija predsednika Buša nastavlja sa pripremama za moguæi rat sa Irakom, u cilju lišavanja te zemlje oružja masovnog uništenja, zakonodavci žele da saznaju šta amerièki funkcioneri planiraju da preduzmu posle okonèanja sukoba. ... Èlan spoljno - politièkog odbora, senator iz države Delaver, Džo Bajden, izrazio je zabrinutost prilikom nedavnog razgovora sa novinarima :

” Prve korake æemo preduzeti kada zbacimo Sadama Huseina, i porazimo ga, ukoliko je to neophodno. No, zadatak neæe biti okonèan sve dok se ne postigne stabilnost u Iraku, što je neophodno za unapreðenje naše bezbednosti i bezbednosti regiona. “

Bajden je podvukao da æe desetine hiljada amerièkih vojnika nekoliko godina okupirati Irak, u okviru nastojanja da se obnovi zemlja, politièki i da se izmeni njena struktura. Dodao je da Sjedinjene Države ne mogu same da podnesu taj teret, zbog èega bi trebalo sada da dobiju obeæanja o pomoæi drugih zemalja.

” Najteži deo poèinje tek kada porazimo Sadama Huseina, ukoliko se to pokaže neophodnim. Izgleda da æe to biti dugaèak i skup period izgradnje nacije i okupacije, sa nadom da se to neæe ostvarivati samo sa amerièkim snagama. Želimo da nam pomaže što više zemalja, u deceniji posle Sadamovog pada. Da bismo kasnije uživali u njihovoj pomoæi, moramo da ih obavežemo na poèetku celog procesa. “

Èlan spoljno - politièkog odbora, republikanski senator iz Nebraske, Èak Hejgel, slaže se sa Bajednovim stavom. Hejgel je dao izjavu u programu amerièke satelitske mreže C N N : ” Malo govorimo o tome šta æe se dogoditi sa Irakom, posle Sadama Huseina. Uz svu snagu Sjedinjenih Država, ne možemo sami da radimo na obnovi Iraka. “

Pred spoljopolitièkim odborom danas æe svedoèiti brojni aktuelni i bivši amerièki funkcioneri.

XS
SM
MD
LG