Glavni vojni inspektor Ujedinjenih nacija Hans Bliks je predoèio da bi inspekcijska ekipa pod njegovim vodjstvom mogla da bude efikasnija kada bi dobila bolje informacije od Sjedinjenih Država i Britanije. Bliks je istakao u televizijskom intervjuu da bi amerièka i britanska vlada trebalo da izveste vojne inspektore gde bi zabranjeno oružje moglo biti sakriveno u Iraku. blix act
”Dobijamo mnoge informacije od njih kakvo bi po njihovom uverenju oružje Iraèani mogli imati. Medjutim, ono što je stvarno potrebno je navodjenje mesta na kome su stvari uskladištene, ukoliko im je to poznato. Oni raspolažu svim metodima za prisluškivanje telefonskih razgovora. Imaju špijune. Imaju satelite i drugo. Oni imaju mnogo sredstava koje mi nemamo.“
Vašington i London jos nisu reagovali na Bliksov apel. U prošlosti amerièki i britanski zvaniènici su predoèili da nisu skloni podeli informacija jer bi time mogli otkriti metode i sredstva koje žele da zaštite.
Bliks je dao intervju nakon što je podneo kratak izveštaj Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija o iraèkoj deklaraciji o naoružanju dugoj dvanaest hiljada stranica. Bliks je naglasio da u u iraèkoj deklaraciji ima praznina koje se moraju objasniti. Amerièka i britanska vlada tvrde da je ta deklaracija puna laži i propusta. Britanski sekretar za inostrane poslove Dzek Stro je upozorio da bi iraèki predsednik Sadam Husein mogao podstaæi rat, ukoliko se bude mešao u rad vojnih inspektora u Iraku.
“Irak je veæ pao na jednom testu. Jedan prst je veæ na obaraèu. Iraèani sada drže prst na drugom obaraèu. Sadam Husein je sada suoèen sa izborom izmedju miroljubivog rešenja tog pitanja i resenja medjunarodne zajednice putem vojne sile.“
Šef britanske diplomatije Stro je takodje ukazao da æe Irak biti podrvrgnut sledeæem važnom testu 27. januara iduæe godine kada glavni vojni inspektor Hans Bliks bude podneo Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija podroban izveštaj o napretku vojnih inspekcija u Iraku.