Linkovi

Rekacije na govor predsednika Buša o situaciji na Bliskom istoku - 2002-04-05


Reakcije pristalica palestinske strane na govor amerièkog predsednika uglavnom su pozitivne. Predsednik je usvojio neka od naših gledišta, kaže Kalil Džašan, potpredsednik Amerièko-arapskog komiteta za antidiskriminaciju. On i drugi lideri muslimanske zajednice u Sjedinjenim Državama sastali su se sa državnim sekretarom Kolinom Pauelom dan pre predsednikovog govora:

”Oduševljeni smo što se administracija najzad usmerila na suštinska pitanja. Podržavamo njegov poziv da se obustavi izgradnja naselja, da se pokaže poštovanje prema palestinskom narodu, da se okonèa terorizam, da se ublaže kontrole i zatvaranja puteva. Sve su to pitanja koja smo pokretali u ranijim razgovorima sa administracijom.“

Predsednikova izjava o izraelskim naseljima je znaèajna, kaže Džin Abinader, direktor Arapsko-amerièkog instituta. Naroèito zato, kaže on, što se izraelska vlada opirala bilo kakvom ogranièavanju izgradnje tih zajednica koje izazivaju doboko gnušanje na Zapadnoj obali:

”Ako bi on mogao da navede izraelsku vladu da zvanièno donese odluku da se obustavi njihova izgradnja i postavi neki rok, to bi nam pružilo deo politièkog rešenja koji nam je potreban da navedemo Palestince da ozbiljno razmisle o smanjenju nasilja i povratku za pregovaraèki sto.“

Predsednik je takodje u pravu što se tièe terorizma, kaže Kalil Džašan, dodajuæi da se njegova organizacija protivi terorizmu u svakom obliku, ukljuèujuæi palestinske bombaše-samoubice:

”Komitet za antidiskriminaciju veæ godinama zastupa gledište da su za osudu svi oblici politièki motivisanog nasilja prema civilima, bez obzira na identitet žrtve ili poèinioca, bilo da ga sprovodi palestinska ili izraelska strana.“

S druge strane, reagovanje Izraelaca i njihovih pristalica na govor predsednika Buša kao da je prigušeno. Dejvid Haris, direktor Amerièko-jevrejskog komiteta, kaže da je predsednik u mnogim taèkama u pravu, ali da su neki komentatori reagovali preterano:

”Kao rezultat toga, govor se opisuje kao krupno odstupanje administracije i velika pobeda za arapski svet. Mislim da to nije taèno. Ako jeste, to bi bilo tužno jer bi znaèilo da se terorizam isplati.“

Dejvid Haris kaže da je Bušova administracija rešena da Pauelov put mora da donese uspeh jer je poseta potpredsednika Èejnija tom regionu bila manje nego uspešna. Ali on kaže da Pauel neæe uspeti ako bude pokušavao da obnovi pregovore sa Jaserom Arafatom, koji je izgubio poverenje Izraelaca i njihovih pristalica:

”On je veoma diskreditovan u poslednjih 18 meseci i ništa što je u poslednje vreme uèinio neæe to promeniti. Prema tome: da, za mirovni proces, i svakako da, za dugoroèno rešenje sa dve države. A kako æemo doæi do toga - za mene je i dalje misterija.“

Dejvid Haris dodaje da predsednik Buš u svom govoru nije nagovestio nove amerièke politièke odluke ali da je jasno stavio nov naglasak na pitanje izraelskih naselja:

”Odluèujuæi da u ovom trenutku skrene pažnju na to svakako predstavlja poruku arapskom svetu da predsednik èuje i shvata neke od stvari koje ih brinu. Što se tièe poziva Izraelu da povuèe svoje snage sa Zapadne obale, to ostaje da se vidi. Sve se svodi na to kada æe se šta dogoditi.“

Kalil Džašan kaže da je srce državnog sekretara Kolina Pauela na pravom mestu i da on sasvim dobro poznaje goruæe probleme. Uprkos tome, dodaje Dejvid Haris, njegov put biæe rizièan jer su emocije raspaljene, a ulozi vanredno visoki.

XS
SM
MD
LG