Linkovi

Morton Abramovic: ”Odbijanje da se ispune uslovi osetiæe se prvo na planu finansija“ - 2002-04-02


”Moguæe su dve vrste posledica. Prve se odnose na direktnu pomoæ i posrednu pomoæ koju pružaju meðunarodne finansijske institucije, u kojima Sjedinjene Države igraju glavnu ulogu. Druge vrste posledice odnose se na opštu klimu i naèin na koji æe se gledati na Srbiju i Jugoslaviju. Sve to bi moglo znatno da utièe na naèin na koji æe ljudi reagovati na tu sredinu, na njihovu spremnost da investiraju i mnogo toga još. Dakle, odbijanje da se ispune uslovi osetiæe se prvo na planu finansijske pomoæi, a zatim æe narušiti naèin na koji spoljni svet vidi tu zemlju.“

Bivši visoki amerièki diplomata se osvrnuo i na više puta izraženu želju jugoslovenskog predsednika Koštunice i jugoslovenskog vojnog vrha za pridruživanje programu Partnerstvo za mir, NATO saveza. Po reèima bivšeg ambasadora, teško je zamisliti vojnu saradnju sa zemljom u kojoj se slobodno kreæu optuženi za ratne zloèine. Takoðe, istièe Abramovic, nije regulisan odnos civilne i vojne vlasti:

”Bio bih lièno zaprepašæen ako bi Zapadne zemlje dozvolile ulazak u partnerstvo za mir pre nego što se obave velike promene u ulozi vojske u Srbiji i njenom uticaju na civilna pitanja -- kao što se to pokazalo u proteklih nekoliko nedelja. Smatram da je potrebna korenita promena u odnosima i funkcionisanju civilne i vojne vlasti pre nego što se jugoslovenska vojska može postati ozbiljan kandidat za Partnerstvo za mir. Bio bih lièno veoma iznenaðen, da ne kažem, uznemiren, ukoliko bi Sjedinjene Države Srbiju tek tako ukljuèile, pre nego što ispune mnoge uslove.“

Abramovic je takoðe govorio o nastojanju Vašingtona, kao i Evropske Unije da podrže proreformske i prodemokratske snage u Srbiji:

”Predsednik Koštunica nanosi štetu svojoj državi. Verujem da niz zemalja ni najmanje ne odobravaju njegovo odbacivanje saradnje sa Haškim tribunalom. Sve dok srpske i jugoslovenske vlasti idu tim putem smanjivaæe se izgledi za integraciju u Evropu i meðunarodnu zajednicu u celini.“

S druge strane je veoma važno da se naðu naèini da meðunarodna zajednica podrži snage spremne da sprovode politièke promene, reforme na putu demokratije. Na svakoj je vladi, pa i amerièkoj da izabere naèin na koji æe to da èini, naravno u kontekstu održavanja politièke stabilnosti i drugih faktora. Lièno smatram da u Srbiji treba podržati sve one snage koje žele pridruživanje Evropi, modernom svetu i koje se zalažu da svet zemlju prihvati i sa moralnog stanovišta. Takoðe smatram da je potrebno da se i jasno izrazi takva podrška.

XS
SM
MD
LG