Linkovi

Intervju sa Gerijem Dempsijem - 2002-02-25


B.M.: Nedavno je jugoslovenski predsednik Vojislav Kostunica izrazio sumnju da ce Haski sud biti objektivan prema bivsem predsendiku, Slobodanu Milosevicu. Sta vi mislite o toj izjavi?

G.D.: Proceduralno, protiv Milosevica ce se voditi veoma objektivan sudski proces. Haski sud ce biti veoma pazljiv i bice objektivan, ali sto se tice selektivnosti, tu posoji elemenat neobjektivnosti, u pogledu krivicnog gonjenja, posto je Milosevic izdvojen -- a drugi regionalni lideri nisu -- kao jedini zlikovac u konfliktima. Takodje je sporan nacin na koji sud prezentira stvaran razvoj istorijskih dogadjaja, sto je ucinjeno na veoma pojednostavljen nacin. Predsednik Kostunica je sa pravom zabrinut da ce na kraju sudskog procesa biti izneto iskrivljeno tumacenje istorije balkanskih ratova. Takodje mislim da je Kostunica bio u pravu kada je izrazio zabrinutost zbog selektivnosti tribunala. Izdvajanjem Milosevica kao jedinog zlikovca, jedino ce Beograd biti eksponiran i smatrace se odgovornim za reparacije i drugu ratnu stetu. Sud se mozda ponasa na nacin koji bi u buducnosti mogao da bude stetan za Beograd.

B.M.: Milosevic je prvi sef drzave koji je optuzen za ratne zlocine. Da li bi takva optuzba mogla da ima dalekoseznije politicke i pravne posledice?

G.D.: Sudjenje Milosevicu je druga faza sudskog procesa posle hapsenje bivseg cileanskog predsednika Augusta Pinocea, koji nije bio predsednik kada je optuzen za zlocine. Medjutim, to je deo trenda da se lideri zemalja izvode pred medjunarodne sudove. U bliskoj buducnosti bicemo svedoci osnivanja stalnog medjunarodnog suda, koji ce imati univerzalnu jurisdikciju sirom sveta. Jasno je da ce u budcnosti neki lideri biti zabrinuti zbog te prakse. Interesantno je primetiti ko se izvodi pred takve sudove. To svakako nisu Rusi zbog njihove aktivnosti u Ceceniji, ili Kinezi zbog Tibeta, ni Indijci u Kashmiru, ni Severni savez u Avganistanu, ni Izraelci u Palestini i tako dalje. Rec je o razvoju podsticajne strukture da jedna zemlja treba da stekne snazne saveznike ili oruzje masovnog unistenja, kao garanciju protiv takve vrste sudova.

B.M.: Izgleda da se Milosevic u Hagu ne obraca toliko sudu, koliko javnosti u Srbiji i svetskom javnom mnjenju. Da li ce takva strategija dugorocnije biti delotvorna?

G.D.: Sto se tice medjunarodne zajednice i gradjanstva sirom sveta, Milosevic ne uziva nikakvu verodostojnost i tu ne treba da ocekuje nikakvu podrsku. U Srbiji, prema anketama javnog mnjenja, 75 odsto Srba veruje da je sud opterecen predrasudama prema srpskim interesima. Medjutim, to ne znaci da Srbi brane Milosevica. Kritika suda ne moze se poistovetiti sa branjenjem Milosevica.

B.M.: Da li ima ikakvog razloga za kritikovanje Haskog suda?

G.D.: Ima raznih razloga. Jedan je da je Haski sud bio veoma selketivan u izdvajanju Milosevica, i tu je Kostunica sasvim u pravu. Sud takodje ima tendenciju da pojednostavljuje nedavne istorijske dogadjaje. Takvi sudovi imaju inherentan problem, a to je da su oni nuzno selektivni zbog politike sile, geo-politickih razloga i diplomatije, te ce neki lideri biti izdvojeni , a neki nece. Ironija cele stvari je da se time dalje narušava ugled sud u ocima upravo onih ljudi, koje bi trebalo ubediti da onaj ko je delovao u njihovo ime, treba za to i da odgovara.

XS
SM
MD
LG