Slobodan Miloševiæ je sedeo sa ozbiljnim izrazom lica i povremeno tapkao prstima o sto iritiran izlaganjem tužilaca koji su opisivali scene ubistava i deportacija koje je Miloševiæ -- tvrde oni -- naredio tokom svoje duge vladavine u Srbiji, odnosno Jugoslaviji... Miloševiæa optužnica tereti za zloèine s poèetka do sredine devedesetih u Hrvatskoj i BiH, i na Kosovu 1999., u kojima je ubijeno na hiljade, i deportovano više stotina hiljada nesrba u okviru Miloševiæevih pokušaja da stvori etnièki èistu Srbiju dok se prethodna Jugoslavija raspadala... Glavni tižilac Karla Del Ponte je preko prevodioca izjavila da je Miloševiæ bio motivisan svojom liènom žedju za vlašæu:
”Kao izvrstan taktièar i osrednji strateg, Miloševiæ nije prezao ni od èega u svojoj ambiciji, nanoseæi u tomprocesu nezamislive patnje onima koji su mu se protivili, ili predstavljali pretnju njegovoj liènoj strategiji. Poštovani sude, za optuženog Miloševiæa je sve bilo instrument za sticanje moæi.“
Prešavši sa Francuskog na Engleski, Del Ponteova je dodala da je njen zadatak da u ime medjunarodne zajednice izvede bivšeg šefa države pred lice pravde da odgovara za ratne sloèine:
”Ovaj tribunal, posebno ovo sudjenje, predstavlja moæan dokaz da niko nije iznad zakona niti van domašaja medjunarodne pravde.“
Pomoænik Karle Del Ponte, Džefri Najs, izjavio je iznoseæi podatke o zloèinima na Kosovu, da je u tom sluèaju kljuèno pitanje zašto Miloševiæ ništa nije uèinio da zaustavi ono što se tamo dešavalo, o èemu je morao da zna:
”Optuženi se oèevidno tereti u vezi sa tim dogadjajima. Postavlja se, ili se može postaviti, pitanje da li je znao šta se tamo zbiva? Naravno! I to ne samo preko izveštaja koju su njemu bili dostavljani, jer -- u vremenu u kojem živimo kad preko štampe i radio i TV stanica u svom domu možemo da vidimo kako se odvijaju ratovi -- nema moguænosti da Miloševiæ nije znao šta se dešavalo. Zato se, ukoliko ovaj sud vremenom bude uveren da je on bio iza svega, postavlja pitanje zašto je nastavio, zašto sve to nije zaustavio?“
Slobodan Miloševiæ odbija da saradjuje sa tribunalom koji smatra nelegitimnim i nelegalnim. Sutra æe mu se pružiti prilika da se obrati sudu. Oèekuje se da æe sudjenje Slobodanu Miloševiæu trajati dve godine.