Upozorenje sekretara za pravosudje Džona Eškrofta je bilo jednostavno, ali je mnoga pitanja ostavilo bez odgovora:
”Administracija je zakljuèila, na osnovu razvijenih informacija, da bi moglo doæi do novih teroristièkih napada u Sjedinjenim Državama i na amerièke interese, tokom narednih nedelju dana.“
U Beloj kuæi, novoimenovani direktor za domaæu bezbednost Tom Ridž je rekao kako je administracija zakljuèila da je bolje izdati upozorenje o moguæem napadu iako funkcioneri službi bezbednosti nisu mogli da ponude nikakve pojedinosti:
”Teška je i tanka linija kojom se kreæemo. Ali mislim da Amerika shvata, a nadam se i ceni, da kada raspolažemo takvom vrstom informacija mi je jednostavno podelimo sa Amerikom, ma koliko ta informacija bila nedoreèena.“
Od lokalnih policijskih odeljenja je zatraženo da budu u najvišem stepenu budnosti za sve što izgleda sumnjivo. Medjutim, šef policije u Detroitu, Èarls Vilson, rekao je televizijskoj mreži ABC da uopštena upozorenja iz Vašingtona èesto dovode javnost do ivice panike:
”To je prilièno izazovno, ali informacije koje treba preneti javnosti moraju da imaju više detalja.“
Sadašnji i bivši policijski funkcioneri su podeljeni oko pitanja da li su takva upozorenja korisna. Kristofer Vitkomb je bivši agent Federalnog istražnog biroa - FBI-ja - specijalizovan za suzbijanje terorizma. On je u jednom programu televizijske mreže NBC izjavio da bi federalni funkcioneri trebalo preciznije da prenose prirodu opasnosti:
”Važno je napomenuti da FBI i Sekretarijat za pravosudje dobro sprovode istrage, ali da možda ne shvataju posledice koje ovo ima po zemlju. Ljudi su veoma, veoma zaplašeni ovim i ne znaju kako da reaguju. Mislim da je sastavni deo rata koji vodimo pružanje informacija ljudima, ali tako da ih ne uznemirimo.“
Drugi struènjaci iznose gledište da su ova upozorenja namenjena i teroristima i da predstavljaju poruku za njih da vlada zna za njihove planove. Pored upozorenja, funkcioneri administracije iznose naizgled kontradiktorni poziv gradjanima da nastave da žive kao i pre. Medjutim, mnogi eksperti kažu da je to možda jedini ispravan naèin ponašanja u vanrednoj situaciji, koja je nastala posle napada 11. septembra. Struènjak za psihologiju kriminalaca, Greg MekKreri, uèestvovao je ujednom programu televizijske mreže CBS:
”Oni žele da prestrave zemlju, u to nema nikakve sumnje. Ako im to dopustimo, onda su pobedili. Svakako da treba da budemo svesni opasnosti, ali moramo da je stavimo u pravi kontekst i sve dok to èinimo oni neæe pobediti.“
Jedna nova anketa, koju su sproveli Njujork tajms i redakcija vesti mreže CBS pokazuje da sve veæi broj Amerikanaca oèekuje novi teroristièki napad na Sjedinjene Države u bliskoj buduænosti. Procenat ispitanih koji veruju u tu moguænost porastao je u razdoblju od èetiri nedelje sa 36 na 53 posto.