Linkovi

London: Pripreme za Olimpijadu teku prema planu


Olimpijske igre 2012. u Londonu se otvaraju za tri godine. Organizatori su ovih dana otvorili novi brzi voz i predstavili do sada završene i započete radove. Ipak, i dalje postoji bojazan da li će se koristi od izgradnje ovakvog obima nastaviti i posle Igara.

Sportisti, gradski zvaničnici i novinari su se razgalamili u novom vozu „Dževlin“ – brzoj železnici koja je projektovana za prevoz do 25 hiljada putnika na sat do i od Olimpijskog sela u istočnom delu Londona. U nadi da će izazvati oduševljenje tri godine pre početka Olimpijade, organizatori su prikazali građevinske lokacije uz opasku da ništa ne kasni i da je u okvirima budžeta. Ipak, mišljenja stanovnika Londona o grandioznosti poduhvata se razlikuju.

Dobro je što će to sigurno biti dobra stvar. Pogledato okolo, vidite šta se sve gradi i nadate se da će se tu stvoriti neki poslovi za lokalni svet. To mora da bude dobro.“

„Mislim da se tu troši užasno mnogo novca – a cela stvar traje svega četiri nedelje. Znate šta hoću da kažem? Šta će biti sa svim ovim stadionima kad se Olimpijada završi?“

Predsednik Olimpijskog organizacionog komiteta, bivši osvajač zlatne olimpijske medalje Sebastijan Kou, kaže da je takva izgradnja opravdana, jer će pomoći da se revitalizuje deo grada koji je odavno zapušten.

„Moguće je organizovati igre na vreme, igre koje će stvoriti ogroman ponos, nadahnuti mlade da urade sve moguće stvari i uistinu doneti promenu pejsaža istočnog Londona – pejzaža koji je trebalo da privuče pažnju u pogledu obnove pre mnogo, mnogo godina.“

Prave se poređenja sa Pekingom, gde su milijarde utrošene na proširenje javnog prevoza i izgradnju savršenih sportskih objekata. Džems Kreknel, bivši osvajač zlatne olimpijske medalje u veslanju, sada radi kao olimpijski ambasador. On tvrdi da bi park isto tako mogao da postane uzor održivosti.

„Poslednji put sam obišao radove pre četiri meseca i upravo način na koji se to gradi, način na koji se raščišćava tle, predstavlja primer kako treba graditi velike objekte sa najmanjim remećenjem sredine.“

Britanska olimpijska ministarka, Tesa Džaul, kaže da je Olimpijski park otprilike 37 odsto završen i da je ostalo još dovoljno novca. Ali ono što nije izvesno, prema izveštaju londonskih vlasti, jeste da li će grad posle Igara biti u stanju da pronađe zakupce za ove objekte.

XS
SM
MD
LG