Linkovi

 
Istraživanja pokazuju da su Amerikanci optimisti uprkos recesiji

Istraživanja pokazuju da su Amerikanci optimisti uprkos recesiji


Novo istraživanje pokazalo je da su Amerikanci optimistični da će im se ekonomske perspektive poboljžati za života i u narednim pokoljenjima, uprkos podacima o sporijim promjenama ekonomskih okolnosti u Sjedinjenim Državama u odnosu na veliki broj razvijenih zemalja.

Istraživanje, koje je sprovedeno u okviru projekta Pju Centra o ekonomskoj pokretljivosti, pokazalo je da većina Amerikanaca i dalje vjeruje da će naporan rad biti nagrađen uprkos porijeklu ili ekonomskim uslovima.

"Uprkos trenutnoj ekonomskoj krizi, Amerikanci su i dalje nevjerovatno optimistični u pogledu svoje sposobnosti da uspiju, ne samo kratkoročno, već i dugoročno gledano”, kaže anketar Ana Grinberg.

Gotovo 80 odsto Amerikanaca vjeruje da je još moguće napredovati u trenutnim ekonomskim okolnostima, dok 72 odsto smatra da će se ekonomska stiuacija poboljšati u narednih 10 godina. Pojedini ekonomisti međutim ističu da nema mnogo razloga za optimizam.

"Prosječna zarada muškaraca u tridesetim godinama pala je za oko 12 odsto tokom poslednjeg pokolenja. 42 odsto djece rođene u porodicama sa najnižim primanjima i dalje se nalaze u istom položaju, generaciju kasnije”, ističe Džon Morton, šef projekta Pju centra za ekonomsku pokretljivost.

Amerikanci su tokom većeg dijela istorije bilježili porast zarada i uspon na ekonomskoj ljestvici. Rast porodičnih primanja usporio je međutim od 1973. godine, dok se povećala nejednakost u zaradama. Izgledi za Afro-Amerikance su naročito sumorni. Istraživanje je pokazalo da gotovo polovina afroameričke djece, čiji roditelji su pripadali srednjoj klasi, na kraju završi na dnu ljestvice kada je riječ o prihodima. U Sjedinjenim Državama postoji manja ekonomska pokretljivost u odnosu na ostale razvijene zemlje poput Kanade, Danske i Francuske. Rej Bošara, iz Fondacije za novu Ameriku, kaže da Amerikanci sa malim prihodima snažno vjeruju u svoju sposobnost da napreduju. Od suštinske važanosti je međutim ukupna imovina.

"Šta mogu da urade porodice koje imaju akcije, kuće i ušteđevine? Mogu da imaju oslonac, sredstva koja mogu da ulažu, imovinu, stvari koje mogu da ostave narednoj generaciji.

Rezultati istraživanja biće predstavljeni zakonodavcima, u okviru napora da se poboljšaju ekonomske šanse u Sjedinjenim Državama.

XS
SM
MD
LG