Linkovi

Analitičari smatraju da Klintonovoj ipak ističu i vreme i novac za kampanju


Da je izgubila u Pensilvaniji, Hilari Klinton bi verovatno morala da se povuče iz trke za Belu kuću. Ali, kako kaže politikolog sa Univerziteta države Virdžinije, Lari Sabato, jučerašnja pobeda omogućava joj nastavak trke, iako i dalje zaostaje za senatorom Obamom po broju osvojenih delegata i po ukupnom broju glasova birača.

”Njena teorija je ista kao teorija njenog supruga - u politici se živi od danas do sutra. Čitavog života služite kao gromobran, nadajući se da će grom jednom udariti i u vas.“

Prema propisima Demokratske stranke, da bi sustigla svog rivala u broju osvojenih delegata Hilari Klinton bi morala da pobedi svog rivala sa velikom razlikom, u svim preostalim primarnim izborima. Ali njen još neposredniji zadatak je da ovom pobedom podstakne priliv novčanih priloga. Obama ima na milione dolara koje može da troši za kampanje u preostalih devet država, pa većina stručnjaka veruje da je on još uvek favorit za nominaciju. On se zbog toga sve češće usredsređuje na svog mogućeg rivala na predsedničkim izborima, senatora Džona Mekejna, podsećajući glasače na svoje obećanje da će, ako bude izabran za predsednika, delovati kao ujedinitelj. Međutim, teškoća sa kojom se suočava Obama jeste kako da pridobije glasače koji sada radije glasaju za Hilari Klinton. Leoni Hadi je profesorka politikologije na Univerzitetu države Njujork, u Stoni Bruku.

”Klintonova je nastavila da pridobija žene, starije glasače i siromašnija domaćinstva, dok Obama ima podršku Afroamerikanaca i mlađih ljudi. Klintonova je takođe osvojila većinu glasova onih koji veruju da je ekonomija najvažnije nacionalno pitanje, dok za Obamu glasaju oni koji žele kandidata koji može da donese promene.“

Hilari Klinton takođe računa da će joj pobeda u Pensilvaniji pomoći da pridobije takozvane superdelegate - odnosno istaknute demokratske političare i aktiviste koji na konvenciji stranke, u avgustu, mogu da glasaju za kog hoće kandidata. Analitičar Lari Sabato smatra da je malo verovatno da će oni superdelegati koji se još nisu opredelili glasati za Hilari Klinton, ako Obama nastavi da vodi po broju osvojenih običnih delegata i broju ukupnih glasova birača.

”Mislim da se superdelegati premišljaju, ali to ne znači da će ga napustiti ili da neće glasati za njega. Nije im lako. Kako možete da kažete ”ne“ prvom afroameričkom kandidatu koji ima istinsku šansu da postane predsednik, kada on vodi po broju delegata i po broju ukupnih glasova? Kako da mu kažete ”ne“ ako on predstavlja najlojalnije glasače demokratske stranke?“

Sledeći test za demokratske kandidate biće 6. maja, na primarnim izborima u Indijani i Severnoj Karolini. U ovoj drugoj državi Obama je favorit, ali ankete pokazuju da će trka u Indijani takođe biti tesna.

XS
SM
MD
LG