Linkovi

Osvrt na trenutnu situaciju u predsedničkoj kampanji u Sjedinjenim Državama


Bila je ovo teška nedelja za Mekejnovu kampanju. Nekoliko njegovih glavnih savetnika je podnelo ostavke, što je dovelo do izmene osoblja, nakon razočaravajućeg perioda u pogledu prikupljanja sredstava za kampanju senatora iz Arizone. Po povratku iz Iraka, Mekejn je apelovao na svoje kolege senatore da daju predsednikovoj novoj strategiji u Iraku više vremena da pruži rezultate, dok ispitivanja javnog mnjenja ukazuju da se podrška nastavljanju rata i dalje smanjuje.

”Mnogi od nas su inspirisani principom i mnogi od nas misle da rade ono što je ispravno, bez ozbira na rezultate anketa.“

Mekejn je u početku smatran favoritom za predsedničku nominaciju Republikanske stranke. Međutim, najnovija anketa Galupa ukazuje da je Mekejn treći, iza bivšeg gradonačelnika Njujorka, Rudija Djulijanija i bivšeg senatora iz Tenesija, Freda Tomsona, koji se još nije ni zvanično priključio trci. Stručnjaci primećuju da ankete sprovedene u tako ranoj fazi kampanje možda nisu pouzdani indikator ko će zapravo biti kandidat stranke, kaže Stjuart Rotenberg, izdavač jednog političkog biltena u Vašingtonu:

”Konzervativci nikada nisu prigrlili Mekejna, jer smatraju da je bliži demokratama u pogledu pitanja kao što je reforma za prikupljanje novca za kampanju i, što je još važnije, u pogledu imigracije. On više nije novo lice kao nekada, niti reformista - autsajder. Stoga njegovi problemi u prikupljanju novca za kampanju zapravo odražavaju dublje probleme.“

Najnovija anketa Galupa ukazuje da Djulijani uživa 30 odsto podrške. Iza njega je Tompson sa 20 odsto, Mekejn sa 16 i bivši guverner Masačusetsa Mit Romni, sa 9 odsto. Još šest rivala u republikanskoj trci zaostaje. U demokratskoj trci, Hilari Klinton, prema najnovijoj anketi Galupa, vodi sa 37 odsto podrške demokratskih birača. Iza nje je Barak Obama sa 21 odsto, potom bivši potpredsednik Al Gor sa 16 i bivši senator iz Severne Karoline Džon Edvards sa 13 odsto. Gor je izjavio da ne planira da se kandiduje, što je razočaralo neke demokrate koje smatraju da bi on bio najbolja alternativa za Hilari Klinton. Analitičar Stjuart Rotenberg ističe da gospođa Klinton i dalje vodi u anketama, dok je Obama neverovatno dobro prošao u prikupljanju novca za kampanju.

”Hilari je jaka. Njen problem je to što postoji još jedan jak kandidat u trci, Barak Obama, koji je prikupio velike svote novca i predstavlja privlačnu alternativu. Ako Obama uspe da uveri demokrate i američku javnost uopšte da je dovoljno iskusan i da mu mogu poveriti predsednički položaj, on je ozbiljna alternativa.“

S obzirom da Edvards gubi popularnost, neki analitičari smatraju da će tokom narednih meseci doći do još oštrije borbe za demokratsku nominaciju između Hilari Klinton i Baraka Obame, kaže Kristofer Gelpi, politikolog na Univerzitetu Djuk u Severnoj Karolini.

”Hilari Klinton nije bila u stanju da potuče svoje protivnike u prikupljanju novca, što mislim da je bio njen prvobitni plan. To nije funkcionisalo, pa se nije, kako je očekivala, do sada učvrstila kao očigledni pobednik.“

Naravno, kampanja pred izbore 2008, još je u ranoj fazi i ankete ukazuju da mnogi Amerikanci nisu ni počeli budno da prate predsedničku trku. Međutim, politički analitičari navode da će sadašnji uspeh u prikupljanju fondova i organizaciji kampanje, doneti veliku prednost takmičarima u januaru, kad budu održani prvi stranački skupovi i primarni izbori za predsedničke kandidate dve stranke.

XS
SM
MD
LG