Linkovi

Intenzivna imigraciona debata kreira neobične političke saveze


Stara poslovica da je politika prevrtljiva svakako se može primeniti i na imigracionu debatu koja je u toku u američkom Senatu. Komplikovanim predlogom kojim bi se pružio pravni status grupi od, kako se procenjuje, 12 miliona radnika u Sjedinjenim Državama, koji nemaju pravno regulisani status, pooštrava se kontrola na granicama i vrši pritisak na poslodavce koji zapošljavaju ilegalne imigrante. Taj plan uživa podršku predsednika Buša i brojnih stranačkih grupa senatora, medju kojima su i demokrata iz Masačusetsa, Ted Kenedi, na strani levice i republikanac, Džon Kajl iz Arizone, na strani desnice.

”Iz moje perspektive ovaj zakonski predlog nije savršen. Medjutim, on predstavlja najbolju priliku koju imamo u dvostranačkoj varijatni da učinimo nešto povodom tog proglema.“

Medjutim, Kajl i drugi konzervativci koji podržavaju taj zakonski predlog plaćaju političku cenu za svoje stavove. Konzervativni aktivisti, poput voditelja radio programa Raša Limboa, smatraju da ovaj predlog predstavlja neku vrstu amnestije za milione koji su ušli u zemlju ilegalno:

”Ako ste u našoj zemlji, ne možete biti teret poreskim obaveznicima. Nemate pravo na socijalnu pomoć, kupone za hranu ili druge vladine olakšice. Pored toga, nemate pravo da protestujete. Nije vam dozvoljeno da demonstrirate i mašete stranim zastavama, politički se organizujete ili kritikujete našeg predsednika i našu politiku. Stranci ste. Umuknite i idite napolje. A ako dodjete ovde ilegalno, ići ćete u zatvor.“

Konzervativni protivnici su našli i neočekivane saveznike medju pripadnicima levice. Grupe za gradjanska prava i radnički sindikati imaju primedbe na odredbe ovog zakonskog predloga kojim bi se zasnovao program za privremene radnike, koji bi omogućio imigrantima da rade u Sjedinjenim Državama na ograničeno vreme i zatim ih primorao da se se vrate u svoje matične zemlje. Linda Čavez Tomson radi za najveće udruženje sindikata u Sjedinjenim Državama:

”Sve dok ova dva paralelna sistema postoje, svi radnici će trpeti, jer će poslodavci imati na raspolaganju radnu snagu koju mogu da eksploatišu kako bi smanjili plate, beneficije, zdravstvenu zaštitu i zaštitu na radu, kao i druge radne standarde.“

Uprkos protivljenju levice i desnice, predsednik Buš i dalje insistira da je senatski kompromisni predlog o reformi imigracionog sistema, najbolja prilika da se reši pogranična bezbednost i legalizuje status onih imigranata koji su već u zemlji. Nedavna anketa Njujork Tajmsa i mreže CBS ukazuje da postoji široka podrška nekim od glavnih odredbi u ovom zakonskom predlogu. Velika većina u toj anketi podržava ideju da se ilegalnim imigrantima, koji su već u zemlji, omogući da steknu pravni status. Takodje postoji velika podrška osnivanju novog programa za gostujuće radnike. Anketa takodje ukazuje da 82 odsto ispitanika podržava pooštravanje bezbednosti na granicama i oštrije kazne za biznise koji upošljavaju ilegalne imigrante. Republikanski politički strateg, Ed Geas, kaže da će odobrenje imigracione reforme zavisiti od toga da li će politički centristi iz obe stranke biti u stanju da se odupru protivljenju krajnje levice i desnice:

”I jedni i drugi imamo anti-imigracione ideje. Ali, ovo je stvarna prilika da predsednik kaže: Evo šta pokušavam da učinim na planu imigracije, sada je prilika da se centristička većina iz obe stranke udruži u cilju rešavanja ovog problema.“

Senat je već uneo promene u prvobitnom nacrtu zakonskog predloga a očekuju se i dodatni problemi pre konačnog usvajanja. Senatska verzija bi zatim bila usaglašena sa verzijom koju tek treba da usvoji Predstavnički dom, da bi je potom potpisao predsednik Buš.

XS
SM
MD
LG