Kobi Brajant pokvario povratak Hornetsa u Nju Orleans

Protekle večeri odigrano je deset utakmica NBA sezone, ali je jedna od njih privukla veću pažnju američke javnosti. Duel Hornetsa i Lejkersa prvi je sportski događaj u Nju Orleansu od kada je, pre više od pola godine, pod naletom uragana Katrina jedan od najlepših američkih gradova bukvalno opustošen. Sinoćnji meč pratila je slavljenička atmosfera, a svoj doprinos svemu tome dali su i komesar NBA lige Dejvid Štern, koji je održao konferenciju za novinare, i neke od NBA legendi na tribinama – između ostalih Rik Beri i Bil Volton.

Sama utakmica protekla je u znaku Kobija Brajanta, koji je četvrti put zaredom i 19. put ove sezone postigao 40 ili više poena, i doveo Lejkerse do pobede – 113:107. Osamnaest od svojih 40 poena (10-27, 2-6, 14-16) Brajant je ubacio u poslednjoj četvrtini, mnoge iz vrlo teških pozicija, imao je 6 skokova, 3 ukradene lopte i jednu vrlo atraktivnu blokadu. Pored nejga istakli su se Lamar Odom sa 18 poena, 17 skokova i 6 asistencija i Smuš Parker sa 16 koševa i 7 asistencija, a vrlo produktivan bio je i Slovenac Saša Vujačić koji je ubacio 10 poena (1-3, 2-2, 2-2) za svega 14 minuta. Kod Hornetsa, koji će do kraja sezone odigrati još dve utakmice u Nju Orleansu, a naredne sezone još šest, najbolji su bili Dejvid Vest sa 25 i bekovi Kris Pol (10 asistencija) i Spidi Klekston sa po 22 pogotka.

Na ostalim utakmicama, od košarkaša iz Srbije i Crne Gore nastupili su samo Peđa Stojaković i Marko Jarić, a uprkos njihovim odličnim partijama i Indijana i Minesota doživele su poraze na gostovanjima. Žarko Čabrakapa još jedan poraz svojih Voriorsa (104:101 u Šarlotu) presedeo je na klupi, baš kao i Saša Pavlović, čiji je Klivlend trijumfovao u Torontu – 98:87, zahvaljujući trojci Dejmona Džonsa u poslednjoj sekundi na asistenciju Lebrona Džejmsa.

Indijana je imala 17 poena prednosti na manje od četiri minuta pre kraja treće četvrtine, ali je dozvolila Rokitsima da i bez Trejsija Mekgrejdija naprave preokret – 103:99. Peđa Stojaković bio je najbolji pojedinac u gostujućem timu, ubacio 29 poena (8-14, 0-3, 13-13), pogodio svih 13 penala, što je rekord sezone, imao 9 skokova i 5 asistencija za 40 minuta, ali su Pejsersi u poslednjem "kvoteru" šutirali očajno (4-25 iz igre). Dva od četiri koša iz igre u tom periodu postigao je Stojaković, koji je ujedno ubacio poslednjih šest poena svog tima, da bi odlučujuće šuteve u završnici uputili Stiven Džekson i Entoni Džonson. S druge strane, u odsustvu Mekgrejdija, koji je zbog problema sa leđima napustio igru u trećoj četvrtini, dominirao je Jao Ming sa 38 poena, 10 skokova i 5 blokada.

Posle više od mesec i po dana, Marko Jarić igrao je preko 30 minuta (32), pružio sjajnu partiju, ali je Minesota u Solt Lejk Sitiju doživela novi poraz – 96:93 i sve je dalje od plasmana u plej-of. Jarić je ubacio 20 poena (3-5, 3-3, 5-6), imao po 4 skoka i ukradene lopte, uz 2 asistencije i jednu blokadu, ali je Juta imala raspoloženog rukija Derona Vilijamsa, koji je ostvario rekord karijere – 24 poena, i fenomenalnog Andreja Kirilenka. Ruski internacionalac ubacio je 15 poena, sedam u poslednjoj četvrtini, imao 11 skokova i po 8 asistencija i blokada. Poslednji, očajnički šut Vulvsa za produžetak promašio je Trenton Hasel.