Ruski premijer Dmitrij Medvedev izjavio je da bi njegova zemlja mogla da prekine diplomatske odnose sa Ukrajinom zbog najnovjih bezbednosnih zabrinutosti. Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da je Moskva razmestila protivvazdušne raketne sisteme na Krimu. Ukrajinske snage su takodje u stanju pojačane pripravnosti zbog porasta tenzija sa Rusijom. Neki analitičari smatraju da je trenutak „zreo" za konflikt pošto je pažnja svetske javnosti fokusirana na drugim mestima.
Moskva je prošle nedelje zatvorila prelaze izmedju Krima i Ukrajine, dok Kijev optužuje Rusiju za nagomilavanje vojske u regionu Donbasa, na istoku zemlje, i duž zajedničke granice.
Filip Karber iz fondacije Potomak kaže da ti potezi sadrže jasan potencijal za novu invaziju.
„Rusi reorganizuju 20. armiju i formirali su novu tenkovsku armiju. To nije bio slučaj još od završetka Hladnog rata. Dakle Rusija ponovo ima tenkovsku armiju.“
Rusija medjutim optužuje Ukrajinu za provokacije i planiranje napada na Krimu. Moskva je objavila video snimak osumnjičenog sabotera koji je navodno planirao da postavi bombe na objekte infrastrukture na Krimu. Ruski predsednik Vladimir Putin kaže da je to teroristička taktika.
„Ovaj pokušaj da se isporovocira nasilje, da se isprovocira konflikt nije ništa drugo do želja onih koji su preuzeli vlast u Kijevu da se skrene pažnja sa dogadjaja u zemlji kako bi mogli da ostanu na vlasti i kradu od svog naroda.“
Stanovnici mesta Džankoj na Krimu, u blizini granice sa Ukrajinom, kažu da je za sada sve mirno.
„Video sam policijske patrole na nekoliko mesta u blizini pijace. Ništa naročito, u stvari sve je kao i inače.“, navodi stanovnik Džankoja Bekir Mahmetov,
Medjutim, posmatrači kažu da izgleda da se obe strane pripremaju za „nešto veće“, dok vojni analitičari u Moskvi smatraju da bi sukobi većih razmera ipak iznenadili svet.
„Sjedinjene Države su obuzete veoma oštrom predizbornom kampanjom. Obama je odlazeći predsednik i verovatno neće preduzeti nikakvu ozbiljniju akciju. Evropa je takodje podeljena zbog bregzita, izbegličke krize i drugih stvari.“ kaže vojni analitičar iz Moskve, Pavel Felgenhauser
Eksperti smatraju da bi Zapad trebalo da formira ujedinjeni front da bi se tenzije smanjile. Jedan analitičar je čak rekao da bi zapadni političari bar trebalo da počnu da obraćaju pažnju.