Linkovi

Stajnberg: Ojačani i unapredjeni odnosi SAD-Srbija


Stajnberg: "Kosovo je suvereno i nezavisno i to se neće promeniti. U međuvremenu, dok budemo dugoročno radili na tome, važno je da Srbija i Kosovo uspostave saradnju u praktičnim pitanjima.“
Stajnberg: "Kosovo je suvereno i nezavisno i to se neće promeniti. U međuvremenu, dok budemo dugoročno radili na tome, važno je da Srbija i Kosovo uspostave saradnju u praktičnim pitanjima.“

„Mi podržavamo predsednika Tadića i pomažemo mu na putu evropskih integracija, kao i u preduzimanju koraka za ispunjenje obaveza prema Haškom tribunalu“, kaže u ekskluzivnom intervjuu za Glas Amerike zamenik državnog sekretara Džejms Stajnberg. U razgovoru, koji je vodila koleginica Jela Defrančeski, visoki američki zvaničnik se osvrnuo na uspehe, kao i na preostala nerešena strateška pitanja Zapadnog Balkana.

Nedavno održana regionalna konferencija u Sarajevu odraz je uspešnih promena u post-konfliktnoom području jugoistočne Evrope, ističe Stajnberg.

„Pozitivan znak je pre svega do sada ostvareni nivo udruženog angažovanja u regionu, kao i činjenica da je toliki broj regionalnih lidera i šefova diplomatija došao u Sarajevo da razmotri šta je ostvareno i šta treba činiti dalje. Tu je, zatim, i partnerstvo Sjedinjenih Država i Evrope u podsticanju i produbljivanju procesa evroatlantske integracije, što je takođe veoma pozitivan znak.“

Ohrabruju i ostvareni konkretni koraci kao što je pristanak Srba i kosovskih Albanaca da sednu za isti konferencijiski sto, ili usvajanje akcionog plana za članstvo Bosne u NATO-u, kaže Stajnberg. Međutim, preostaju i krupni problemi.

„Mislim da bi bilo rizično da Bosna zaostane zato što političko vođstvo nije spremno da donese teške odluke koje bi omogućile približavanje zemlje Evropskoj uniji i NATO-u.“

Spor Beograda i Prištine oko statusa Kosova, takođe je jedno od ključnih pitanja regiona.

„Kao što je potpredsednik Bajden tokom posete Srbiji rekao: 'možemo da se složimo da se ne slažemo u svemu.' Ali, nema nikakvog dvoumljenja u pogledu našeg stava. Kosovo je suvereno i nezavisno i to se neće promeniti. Paralelno sa radom na dugoročnijim pitanjima, bitno je da Srbija i Kosovo uspostave saradnju o praktičnim stvarima. U interesu svih je rešavanje pitanja granica, carina i telekomunikacija. Takav pragmatičan pristup dozvoljava da se dve strane ne slože o svemu, ali omogućava rešavanje pitanja za dobrobit svih ljudi.“

Stajnberg je ponovio više puta isticani stav Sjedinjenih Država da su ideje o podeli Kosova neprihvatljive.

„To uopšte ne dolazi u obzir. Mislim da svi ostali ključni partneri, uključujući članice Evropske unije, pa čak i one koji imaju drugačiji pristup pitanju statusa, priznaju da bi podela Kosova bila krajnje opasna ideja. Održavanje takve opcije samo produbljuje napetosti i otežava saradnju dve strane na praktičnim pitanjima. Moramo da radimo na temelju državnosti. Nadam se da ćemo tokom vremena moći i sa našim srpskim kolegama da sarađujemo u takvim okvirima. Mislim da ne treba da bude nikakve dileme u pogledu našeg stava. Kosovo je suvereno i nezavisno i to se neće promeniti. U međuvremenu, dok budemo dugoročno radili na tome, važno je da Srbija i Kosovo uspostave saradnju u praktičnim pitanjima.“

Stajnberg se, inače pohvalno izrazio o dosadašnjim naporima predsednika Borisa Tadića.

„Mislim da je on pokazao ozbiljnu zainteresovanost za izgradnju evropske budućnosti Srbije. Mislim da je u interesu svih, ne samo srpskog naroda, da Srbija bude duboko usidrena u evropskoj areni i, ukoliko se opredeli za to - u evroatlanskom okruženju. Mislim da smo unapredili i ojačali odnose. Mi podržavamo predsednika Tadića i pomažemo mu na tom putu kao i u preduzimanju koraka za ispunjenje obaveza prema Haškom tribunalu. Mislim da imamo dobrog partnera u njemu i želimo dalji napredak.“

Stajnberg je dodao da predsednik Tadić vodi pozitivnu politiku prema Bosni i Hercegovini.

„Predsednik Tadić je, pre svega, jasno predočio da Srbija podržava Dejtonski sporazum i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. On ne podržava podelu niti vidi budućnost Republike Srpske u asocijaciji sa Srbijom. To je veoma snažan signal svim liderima da moraju da rade u okviru države Bosne i Hercegovine. Mislim da on uživa poverenje srpskog vođstva u Bosni i Hercegovini, što smatram važnim.“

Što se tiče daljeg američko-evropskog angažovanja, Stajnberg je rekao da će Brisel i Vašington ostati prisutni, kako region ni u jednom trenutku, kako se izrazio, „ne bi smatrao da je prepušten sam sebi“.

XS
SM
MD
LG