Linkovi

Hanter: Bez jasnih ciljeva u Libiji


Uklanjanje Gadafija s vlasti teško se može ostvariti vazdušnim napadima : Robert Hanter
Uklanjanje Gadafija s vlasti teško se može ostvariti vazdušnim napadima : Robert Hanter

Robert Hanter, visoki saradnik Korporacije REND koja se bavi međunarodnim odnosima i globalnom bezbednošću, osvrnuo se u razgovoru za Glas Amerike na dosadašnji tok operacije NATO, američku ulogu u njoj, kao i izglede da libijski lider Moamar Gadafi bude uskoro svrgnut.

Bivši američki ambasador pri NATO-u i Evropskoj uniji kaže da je saveznička misija u Libiji za sada samo delimično uspela. Civili su uglavnom zaštićeni, posebno u Bengaziju, što je predviđeno rezolucijom Saveta bezbednosti UN-a. Ali, apel predsednika Baraka Obame, francuskog predsednika Nikole Sarkozija i britanskog premijera Dejvida Kamerona, da se Gadafi ukloni sa vlasti, teško da može da se ostvari vazdušnim napadima, smatra Hanter.

Ako bi se svi složili, Gadafi bi mogao da bude uklonjen primenom sile. To bi, međutim, iziskivalo rasporedjivanje kopnenih snaga. Rezolucija Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Libiji ne samo što ne ide dalje od zaštite civila, već izričito isključuje bilo kakav vid okupacije. Da bi se mandat proširio na svrgavanje Gadafija, potrebna je nova odluka Severnoatlantskog saveta u kojem sve članice imaju pravo veta. Već znamo da se Nemačka i Turska u načelu protive vojnoj operaciji u Libiji. Nemačka takođe ističe da još nekoliko savezničkih zemalja prećutno stoji iza njenog stava, što verujem da je tačno. Ukratko, malo je verovatno da će NATO ići dalje od mandata kojeg ima.“

Jedan od ključnih problema sa kojim se misija NATO-a suočava je upravo to što nedostaju jasno definisani politički ciljevi, kaže Hanter:

Pobunjenici u Libiji
Pobunjenici u Libiji

„Samo reći da je cilj zaštita civila ne vodi nikuda u smislu određivanja kada prestaju borbe, šta sledi posle tih borbi i da li treba borbe nataviti i intenzivirati ih sve dok ne ode Gadafi. Misija jednostavno nije dorečena.“

Jedan od razloga za to je nastojanje Obamine administracije da što veći deo međunarodne zajednice podrži vojnu operaciju protiv Gadafijevih snaga. Međutim, akcije NATO-a u Libiji već uveliko kritikuju Rusija, Kina, Arapska Liga, kao i Afrička unija, koje su podržale rezoluciju Saveta bezbednosti, kaže Hanter. Amerika stoga ne želi da se nađe u poziciji da predvodi treći rat na Bliskom Istoku.

„Zato su Sjedinjene Države povukle svoje vojne potencijale čim je NATO preuzeo vođstvo misije u Libiji. Američka uloga je svedena na pružanja obaveštajnih informacija, kao i ometanje Gadafijevog vojnog komunikacionog sistema. Tu je, na primer, letelica AWACS koja patrolira i osmatra Libiju. Međutim, američki lovci više nisu uključeni u borbe. Povučene su još dve moćne ofanzivne letelice za napade na kopnene snage, borbeni avioni tipa AC-130 i A-10.“

Za Vašington, Libija je pre svega humanitarni, a ne strateški problem, koji međunarodna zajednica treba da reši kolektivno.

„Predsednik jednostavno ne može da dozvoli da američki vojnici počnu da ginu u Libiji, kada već krvare u Iraku i Avganistanu. Međutim, lično brinem što smo se povukli, jer to košta misiju NATO-a, koja bi bila mnogo efikasnija kada bi u njoj učestvovali Amerikanci. Takođe mislim da se kasnilo sa vojnim uzvraćanjem na Gadafijeve napade na pobunjenike i civile. Dok su pobunjenici bili na usponu, a Gadafi u defanzivi, izgledi za izbijanje puča u zemlji bili su mnogo veći. Čim su Gadafijeve snage okrenule stvari u svoju korist, smanjeni su i izgledi da će ga tek tako napustiti klika koja sa njim deli vlast.“

Hanter ipak izražava nadu da će Sjedinjene Države reaktivirati svoje učešće u NATO operacijama nad Libijom.

XS
SM
MD
LG