Linkovi

Radojičić o prilikama u BiH i regionu


Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske, Igor Radojičić
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske, Igor Radojičić

Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske, koji je prisustvovao ovogodišnjem Molitvenom doručku, govorio je za Glas Amerike o situaciji u BiH i dijalogu Beograda i Prištine

Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske, Igor Radojičić prisustvovao je ovogodišnjem Molitvenom doručku u Vašingtonu i u razgovoru sa Glasom Amerike izneo svoje utiske sa tog dogadjaja. Radojičić se osvrnuo i na političke prilike u Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj.

Radojičić: „Molitiveni doručak uvek ima bar dva važna aspekta. Jedan je sam dogadjaj. To je izvanredna prilika za poruke mira i tolerancije, života različitih religija i etničkih grupa u prisustvu, naravno, predsjednika SAD i mnogih drugih zvaničnika, a drugi aspekt je prilika da se sretnete sa svim tim ljudima i iz komšiluka, a i sa drugih meridijana, kao i da se sretnete sa američkom zvaničnom politikom, jer sam ja ove dana iskoristio i za susrete u Stejt departmentu i Nacionalnom savjetu bezbednosti, Kongresu i Senatu, sa nevladinim organizacijama i analitičarima koji se bave Balkanom i Bosnom i Hercegovinom. Dakle to je prilika koju možete da iskoristite za više mogućih namjena.“

Glas Amerike: Kako ocenjujete trenutnu situaciju u Bosni i Hercegovini, posebno u pogledu njenih evro-atlanskih integracija?

Radojičić: „Situacija je dosta komplikovana. Još od izbora 2010. godine na području drugog entiteta, federacije Bosne i Hercegovine vlada poprilična politička zbrka. Tamo su partije stalno u grupisanju i pregrupisavanju, a i sada je u toku jedna inicijativa za promjenu vladajuće koalicije sa svim perspektivama da takva situacija potraje sve do izbora 2014. godine. Zbog takvog stanja na jednom dijelu političke scene, uglavnom je i na onom zajedničkom nivou mnogo toga blokirano ili ne ide tempom kojim bi htjeli, a tako je i kada je reč o evro-atlantskim integracijama. Nekoliko važnih uslova koji stoje, kao što je presuda Sejdić-Finci, rješavanje pitanja državne i vojne imovine i model horizontalne i vertikalne komunikacije o evropskom pitanju su neriješeni. Nadamo se i željeli bi, bar kad je reč o Republici Srpskoj, da ta pitanja riješimo u ovoj godini i to što prije, pogotovo kako bi smo mogli dalje napredovati prema Evropskoj uniji, ali gotovo o svim tim pitanjiima čekamo, ustvari, stav naših federalnih partnera koji su zaokupirani nekim drugim pitanjima vlasti u federaciji.“

Glas Amerike: Ovih dana je bilo dosta kritike na račun vlade Republike Srpske, uključujući i premijera Milorada Dodika?

Radojičić: „Na jednoj strani su političke, a na drugoj ekonomske prilike. Kad je riječ o političkim prilikama, naravno da opozicija kritikuje i, naravno, da traži svoju šansu pripremajući se već prilično rano za predsjedničke i parlamentarne izbore koji nam slijede 2014. godine. Kad je riječ o ekonomskim prilikama, čitav region je u recesiji, od Italije do Grčke, uključujući sve zemlje bivše Jugoslavije, svi imaju probleme sa ekonmskom krizom, pa tako i Bosna i Hercegovina i Republika Srpska. To se reflektuje na ekonomske potrese. Mi smo morali da režemo dio javne potrošnje, a to je dovelo i do odredjenih štrajkova, uzrokovalo je neke disonantnije tonove nego što smo navikli u Republici Srpskoj, koja je proteklih sedam godina imala prilično dobru političku stabilnost.“

Glas Amerike: U Briselu je održan prvi susret predsednika Srbije i Kosova. Kako bi ste ocenili značaj tog susreta i dalje izglede dijaloga Beograd-Priština?

Radojičić: „U pogledu izgleda za uspjeh to će sigurno biti dug proces u odnosima izmedju Beograda i Prištine. Svaka vlast u Beogradu, a za ovih desetak godina promijenilo ih se dosta, imala je isti izazov, znači kako odgovoriti na pitanje Kosova i verujem da je svaka od vlasti u Beogradu pokušavala da to uradi u najboljem interesu. Naravno, bilo je različitih pristupa od različitih vlasti, ali Srbija ima jedan izazov u kome može da se suoči sa puno teških odluka pred sobom i teških koraka koje treba preduzeti. Ja vjerujem da su sadašnje vlasti sa gospodinom Nikolićem kao predsjednikom republike i vladom sa gospodinom Dačićem svjesne svih poteškoća koje su pred njima, ali i da su spremne za rješenja koja će voditi, prije svega, normalizaciji života običnih ljudi, i Srba na Kosovu i Albanaca, u i van Kosova, a onda nastojati na rješavanju odnosa izmedju Beograda i Prištine, što sigruno neće biti završeno brzo i u kratkom vremenu.“
XS
SM
MD
LG