Linkovi

Slični stavovi kandidata o spoljnoj politici


Predsednički kandidati Mit Romni i Barak Obama tokom poslednje debate u Boka Ratonu, na Floridi
Predsednički kandidati Mit Romni i Barak Obama tokom poslednje debate u Boka Ratonu, na Floridi

Predsednički kandidati su u svojoj završnoj debati predstavili slične poglede na ulogu Sjedinjenih Država u svetskoj politici.

Dok se birači u Sjedinjenim Državama spremaju da glasaju na predsedničkim izborima 6. novembra, ljudi širom sveta se pitaju kako bi rezultat tih izbora mogao da utiče na svet. Saradnica Glasa Amerike pripremila je prilog o stavovima predsednika Baraka Obame i njegovog izazivača Mita Romnija prema diplomatiji i spoljnoj politici.

Predsednički kandidati su u svojoj završnoj debati predstavili slične poglede na ulogu Sjedinjenih Država u svetskoj politici.

„Amerika ostaje nezamenjiva zemlja. A svetu je potrebna jaka Amerika, koja je sada jača nego u vreme kad sam stupio na dužnost.“

„Jasno je da na svetu postoje konfliktna područja. Želimo da prekinemo te sukobe koliko je to u ljudskoj moći. Ali da bismo bili u stanju da ispunimo svoju ulogu u svetu, Amerika mora da bude jaka.“

Sjedinjene Države bi pod Romnijem mogle da deluju ratobornije, kaže Danijel Server, iz Visoke škole za međunarodne nauke Univerziteta „Džons Hopkins“.

„On je jasno rekao da bi projekcija snage imala stvarno prvenstvo i jedna od fundamentalnih razlika između dva kandidata je stepen do kojeg su spremni da nastave da finansiraju jačanje odbrane.“

Romni obećava povećanje budžeta za odbranu, ako bude izabran. Ali je saglasan sa Obamom u pogledu planova za povlačenje američkih borbenih trupa iz Avganistana do kraja 2014. Oni su takođe saglasni u pogledu korišćenja sankcija za sprečavanje Irana da se domogne nuklearnog oružja i kažu da vojni napad ostaje opcija za suzbijanje te opasnosti.

Obojica obećavaju da će podržati Izrael ako bude napadnut. Romni je rekao da će mu, ako bude izabran, prvo putovanje u inostranstvo biti Izrael. On je sugerisao da je Obama otuđio Jevrejsku državu.

Otišli ste na Bliski istok i leteli u Egipat i Saudijsku Arabiju i u Tursku i Irak. Uzgred rečeno, mimoišli ste Izrael, našeg najbližeg prjatelja u regionu.“

Obama je uzvratio da se debata održava uoči najveće američko-izraelske vojne vežbe u istoriji. Sve u svemu, kandidati su izneli slične spoljnopolitičke predloge, kaže analitičar Server.

„Za razliku od retorike, rekao bih da je najveća razlika u pogledu naoružavanja sirijskih pobunjenika.“

Sirijske bezbednosne snage i opozicioni borci vode borbu od početka bunta protiv predsednika Bašara al-Asada, marta 2011. Romni se zalaže za naoružavanje pobunjenika.

„Hteo bih da obezbedim da dobiju oružje i da imaju oružje koje im treba da se odbrane, ali i da uklone Asada. Ali ne želim da vidim vojno učešće naših trupa.“

Odgovor predsednika Obame je bio uzdržaniji.

„Veće vojno učestvovanje u Siriji je za nas ozbiljan korak i mi to moramo da uradimo uz apsolutnu izvesnost kome pomažemo; da ne dajemo oružje ljudima koji bi na posletku mogli da ga okrenu protiv nas ili naših saveznika u regionu.“

Predsednik Obama, dobitnik Nobelove nagrade za mir 2009, imaće ličnu misiju ako bude ponovo izabran, kaže politički analitičar Robert Gatman.

„On će voditi računa o svojoj zaostavštini. To možda neće biti mir na Bliskom istoku, možda će biti bolji odnosi sa Kinom, ali nešto će biti.“

Kina je i na umu Mita Romnija. On kaže da će da označi Kinu kao „valutnog manipulatora“, što je oznaka koja bi mogla da dovede i do sankcija. Iskustvo republikanskog kandidata u korporativnom poslovanju bi moglo da utiče na njegovo upravljanje, kaže Gatman.

„On hoće da proširi američko poslovanje. Mislim da bi on bio predsednik koji je više umešan u trgovinske stvari, koji je više umešan u biznis.“

Analitičari kažu da su birači okupiraniji unutrašnjim temama, kao što je ekonomija, nego spoljnopolitičkim planovima.
XS
SM
MD
LG