Linkovi

Protest protiv "Ujedinjenih građana"


Američki Vrhovni sud
Američki Vrhovni sud

Pre tačno dve godine, američki Vrhovni sud je presudio da administracija nema prava da ograničava korporativne priloge za političke kampanje. Većina od pet glasova prema četiri - slučaj poznat pod nazivom „Ujedinjeni građani“ - objasnila je da bi se takvim ograničenjima kršilo pravo korporacija na slobodu govora – čime je u suštini reč korporacija izjednačena sa govorom pojedinačnih ljudskih bića. Međutim, sada je sve veća zabrinutost da bi korporacije sa dovoljno novca mogle da progutaju pojedince.

Republikanski predsednički pretendent Njut Gingrič s jedne strane podržava „Ujedinjene građane“, a sa druge je njihova žrtva. U negativnu kampanju protiv Gingriča su uloženi milioni dolara uoči nedavnih stranačkih skupova u Ajovi. Kampanju su finansirali anonimni korporativni donatori koji podržavaju Mita Romnija. Korporativnim napadačkim oglasima se pripisuje da su potisnuli Gingriča sa prvog na četvrto mesto na stranačkim skupovima u Ajovi, što je ironija koja nije izmakla Čarlsu Baronu, članu Saveta grada Njujorka.

„To nije moglo da se dogodi pogodnijoj ličnosti od Njuta Gingriča. Jer je on taj koji je podržavao korporativnu elitu da se izbori za ovo i prilaže za kampanje koliko god želi. Sada se to okrenulo protiv njega.“

Savet grada Njujorka je poslednji američki grad koji je usvojio rezoluciju kojom se traži amandman na američki Ustav – kojim se objavljuje da korporacije ne mogu imati ista prava kao pojedinci i da njihov novac nije ustavno zaštićen oblik govora. Među ostalim gradovima koji su to usvojili su Los Anđeles u Kaliforniji, Albani i državi Njujork, Bulder u Koloradu i Južni Majami u Floridi. Džonah Minkof-Zern predstavlja „Javne građane“, neprofitnu organizaciju koja se zalaže za javno finansiranje kampanja, umesto dozvoljavanja spoljnih priloga.

„Naš glas nema isti značaj kao glas nekoga ko raspolaže tolikim izvorima koje može da posveti kampanji, bez obzira da li je to bogati pojedinac ili megakorporacija.“

Republikanski član saveta i Romnijev pristalica Erik Ulrik, glasao je protiv njujorške rezoluije.

„Glasao sam protiv jer je to važno, čak i ako se ne slažete sa tim, isto koliko i uticaj sindikalnih i drugih organizacija. Morate da obezbedite prostor za ravnoopravno nadmetanje i isključenje jedne organizacije da bismo pomogli drugoj, samo zbog toga što se ne slažemo sa njom, jednostavno nije pošteno, nije američki.“

Ulrik pominje novinske i verske organizacije koje takođe mogu uticati na izbore. Odluka Vrhovnog suda se zasniva na tužbi protiv organizacije nazvane „Ujedinjeni građani“, koja je koristila korporativna sredstva da snimi film u kojem je 2008. napadnuta pretendentkinja na predsednički položaj Hilari Klinton.

XS
SM
MD
LG