Linkovi

Njuport: Predsednički kandidati ne sviđaju se biračima


Frenk Njuport, glavni urednik Galupa.
Frenk Njuport, glavni urednik Galupa.

Do održavanja američkih predsedničkih izbora 8. novembra ostaje manje od tri meseca, dok prema većini prognoza demokratska kandidatkinja Hilari Klinton uživa znatnu prednost u odnosu na svog republikanskog rivala Donalda Trampa.

Međutim, Galupov glavni urednik, Frenk Njuport u ekskluzivnom intervju za Glas Amerike ističe da u istoriji američkih predsedničkih izbora, kandidati dve vodeće stranke, nikada do sada nisu imali manju podršku birača od Donalda Trampa i Hilari Klinton:

„U ovom momentu oko 63 odsto Amerikanaca ima negativno mišljenje o Donaldu Trampu. O Hilari Klinton negativno mišljenje izražava oko 55 odsto ispitanika, dakle taj procenat je niži u odnosu na Trampa, ali je neosporno visok.“

Još jedan presedan u američkoj izbornoj istoriji je krajnja politička polarizovanost među američkim biračima. Glavni razlog tome je eksplozija digitalnih izvora informisanja, kaže Njuport. Svako može da ide na izvor gde nalazi svog istomišljenika i tumačenje opšteg stanja u skladu sa svojim konzervativnim ili liberalnim opredeljenjem, nastavlja on.

Amerikanci su pre interneta pratili iste TV vesti, čitali iste novine, bili izloženi istim podacima kaže on, dok to danas nije više slučaj.

„Uporedimo to sa, na primer, 70-im godinama prošlog veka kada je demokrata Džimi Karter bio predsednik. Po Galupovim podacima priličan broj republikanaca je imao pozitivno mišljenje o njemu, dok znatan broj demokrata nije. Danas imamo podatke da predsednik Obama uživa podršku više od 80 odsto demokrata, ali samo 10 odsto republikanaca.“

Njuport se, međutim slaže sa velikim brojem eksperata koji tvrde da će upravo zbog snažno polarizovanih mišljenja, odziv birača u novembru biti izuzetno visok:

„Već znamo da je na primarne izbore izašao rekordan broj glasača. Istina mnogo veći broj na republikanskoj strani, nego kod demokrata. Međutim, iskustvo mi govori da će u novembru izlazak na birališta biti visok i na jednoj i na drugoj strani, zbog žestine dve kampanje.“

Na pitanje da li je kasno za Donalda Trampa da popravi svoje izborne šanse, Njuport odgovara.

„Nije nemoguće. Bilo je takvih preokreta u prošlosti. Najveća šansa za njega su predstojeće predsedničke debate, prva krajem septembra i druge dve tokom oktobra. Debate će biti prilika da ga javnost još bolje upozna. Ishod zavisi od toga ko će od njih dvoje da se pokaže ubedljivijim i ko od njih dvoje nudi prihvatljiviji program za većinu američkih glasača.“

Trampu neće biti lako da nadmaši Klinton, dodaje Njuport koji podseća da je u borbi za predsedničku nominaciju protiv Baraka Obame 2008., i u nedavnoj borbi protiv Bernija Sandersa ostavljala utisak vrsnog učesnika debata.

U načelu, postoji veoma mali procenat neopredeljenih birača, ukazuje Njuport:

„U američkoj politici se unapred zna da svaka stranka ima zagarantovanih 42 odsto ukupnog broja glasova. Mali je broj neopredeljenih. Zato je najvažnije da kandidati obezbede što veći odziv svojih birača. Veći izlazak, znači veći procenat osvojenih glasova.“

Tradicionalno, prava izborna trka počinjala bi krajem septembra, po završetku bejzbol sezone. S obzirom na tekuću, potpuno ne-tradicionalnu predsedničku kampanju, možda ni to više ne važi.

XS
SM
MD
LG