Linkovi

Godišnjica poèetka rata u Iraku - 2004-03-19


Dok širom Sjedinjenih Država sprovodi politièku kampanju za svoj reizbor, predsednik Buš podseæa biraèe na svoje uverenje da je vojna operacija u cilju svrgavanja Sadama Huseina bila neophodan deo rata protiv terorizma.

”Pred nama je bio izbor i ja sam morao da se odluèim. Da li da verujem na reè jednom ludaku ili da preduzmem akciju u cilju odbrane naše zemlje. Suoèen sa takvim izborom, uvek æu se odluèiti da branim Ameriku.“

Senator Džon Keri, za koga se oèekuje da æe biti predsednikov protivnik iz redova Demokratske stranke, kritikuje administraciju da je brzopleto ušla u rat i da nedovoljno saradjuje sa amerièkim saveznicama.

”Svi mi podržavamo naše vojnike. Ali, da smo izgradili istinsku koaliciju, ti vojnici ne bi morali da se bore gotovo sami i Amerikanci ne bi snosili, gotovo sami, sve troškove u Iraku.“

Medjutim, dok sledbenici i kritièari rata obeležavaju prvu godišnjicu poèetka neprijateljstava u Iraku, izgleda da je gledište javnosti prema tom ratu skoro nepromenjeno. Veæina anketa ukazuje da taj rat gotovo neprekidno vreme podržava oko 60 odsto gradjanstva. Politièki analitièari istièu kako nema sumnje da je taj sukob ima veliki uticaj na trku za predsednièku nominaciju Demokratske stranke, posebno u njenim ranim fazama. Antiratni stav bivšeg guvernera Vermonta, Hauarda Dina, uèinio ga je favoritom za demokratsku nominaciju 2003.godine. On se po tome znatno razlikovao od veæine ostalih demokrata, ukljuèujuchi senatora Kerija, koji je podržao kongresnu rezoluciju o ovlašæivanju predsednika da upotrebi vojnu silu protiv režima Sadama Huseina. Ali kada su u januaru poèeli preliminarni demokratski izbori, Hauard Din je poèeo da gubi podršku, a mnoge demokrate su poèele da podržavaju senatora Kerija. Vilijam Šnajder je visoki politièki analitièar kablovske televizijske mreže CNN:

”Irak sada nije vodeæe pitanje i demokrate su nominovale kandidata, koji bi, kako veruju, mogao da bude odgovarajuæi protivnik predsedniku Bušu na medjunarodnom planu, na planu inostrane politike, i koji može uverljivo da govori o terorizmu u Iraku. To je razlog što su demokrate izabrale Džona Kerija. Medjutim, oni ne žele da Irak uèine centralnim pitanjem kampanje. Oni bi više voleli da se govori o ekonomiji.“

Irak je možda trenutno izgubio deo prestiža kao glavno pitanje predsednièke kampanje. Medjutim, vašingtonski politièki analitièar Norman Ornstin upozorava da bi taj rat i njegove posledice mogli lako da se ponovo jave kao glavno pitanje na novembarskim izborima, jer Sjedinjene Države imaju u Iraku 130 hiljada vojnika. Drugi analitièari veruju da æe predsednik Buš imati prednost na izborima ukoliko pitanje nacionalne bezbednosti postane najvažnije. S druge strane, senator Keri bi mogao da stekne prednost ukoliko na izborima budu najvažnija unutrašnjepolitièka pitanja, poput ekonomije i zdravstvenog osiguranja.

XS
SM
MD
LG