Linkovi

Stopa nezaposlenosti - jedno od glavnih pitanja amerièke predizborne kampanje - 2004-03-15


Najverovatniji predsednièki kandidat Demokratske stranke, senator iz Masaèusetsa Džon Keri, uèinio je nedovoljnu zaposlenost u Sjedinjenim Državama centralnom temom svoje kampanje. Tokom nedavne posete državi Ilinois, senator Keri je primetio da je amerièka privreda izgubila više od dva miliona radnih mesta otkada je predsednik Buš preuzeo položaj, 2001. godine:

”2004. ne može da bude još jedna godina u kojoj se politika neæe menjati. Izazovi sa kojima smo suoèeni jednostavno su isuviše veliki i ozbiljni. Svakog minuta gubimo dva radna mesta u korist drugih zemalja.“

Gubitak radnih mesta jedna je od najveæih briga predsednikovog štaba za reizbor. Ali Bušove pristalice odmah istièu da drugi kljuèni pokazatelji, kao što su rast privrede i niske kamatne stope, ostaju pozitivni. Ipak, u svakom važnijem govoru, ukljuèujuæi poslednje od svojih redovnih obraæanja naciji subotom, preko radija, predsednik pominje svoju zabrinutost za radna mesta:

”Stopa nezaposlenosti od 5,6 procenata niža je od proseène stope nezaposlenosti sedamdesetih, osamdesetih i devedesetih godina. A prošli mesec je bio šesti uzastopni mesec u kome je broj radnih mesta u Americi porastao.“

Ali organizatori anketa i politièki analitièari kažu da se strah od gubitka zaposlenja veoma visoko kotira medju glasaèima koje brinu ekonomska pitanja. Karlin Bouman prati raspoloženje javnosti za vašingtonski Institut za amerièko preduzetništvo. Ona kaže da je najnovije usmeravanje pažnje na transfer amerièkih radnih mesta u inostranstvo, gde je radna snaga jeftinija, postao glavni izvor briga za amerièke glasaèe:

”Uznemirenost zbog radnih mesta nije ni blizu onoj koja je vladala osamdesetih ili poèetkom devedesetih godina, ali je ipak još visoka. 68 odsto ljudi ne deli gledište jednog državnog funkcionera, koji je nedavno rekao da je izvoz amerièkih radnih mesta u oblasti uslužnog sektora ne samo neizbežno, veæ i dobro za Amerikance.“

Zabrinutost za radna mesta bila je znaèajno pitanje i u nekim od nedavno održanih demokratskih preliminarnih izbora, naroèito u državama kao što su Južna Karolina i Viskonsin, koje su poslednjih godina doživele veæi odliv radnih mesta. Slièno bi moglo da se dogodi i u nekim važnijim državama i tokom novembarskih izbora, ukljuèujuæi Ohajo, Mièigen i Pensilvaniju. Vilijam Šnajder je politièki analitièar Instituta za amerièko preduzetništvo i kablovske televizijske mreže CNN:

”Najvažnije pitanje predstavljaju radna mesta. Centralna tema ovih izbora, ako ne dodje do nekog iznenadnog pomeranja na medjunarodnoj sceni, biæe gubitak radnih mesta pod ovom administracijom. A to pitanje je ogromno u unutrašnjosti zemlje. Amerikanci ne prate ozbiljno ni jedan drugi ekonomski pokazatelj osim indeksa zaposlenosti, jer imati posao je suština ”amerièkog sna.“

Istorijski gledano, ekonomska pitanja imala su veæi uticaj na predsednièke izbore nego pitanja vezana za spoljnu politiku. Ali analitièari upozoravaju da bi obnovlena strahovanja od terorizma mogla da premeste tu pažnju na pitanja nacionalne bezbednosti, što bi, kako mnogi od njih veruju, pomoglo predsedniku Bušu.

XS
SM
MD
LG