Bela kuæa se nada da æe smrt dvojice sinova Sadama Huseina preokrenuti nedavne nalaze istraživanja javnog mnjenja, prema kojima su Amerikanci sve uznemireniji zbog daljih amerièkih gubitaka u Iraku. Republikanski politièki stratezi ukazuju da Bela kuæa raèuna da æe dobre vesti iz Iraka poveæati nade predsednika Buša u reizbor iduæe godine. Bivši predstavnik Republikanske stranke Kliford Mej smatra da predsednik Buš veæ ima veliku prednost nad demokratskim kandidatima zbog svog prilaza teroristièkim napadima 11. septembra 2001. i ratu protiv terorizma. “Ne bi trebalo potceniti važnost nacionale bezbednosti i važnost pojave verodostojnog kandidata demokrata, što neæe biti lako, s obzirom na prirodu demokratske biraèke baze. “
U ovom trenutku, tu biraèku bazu liberalnih demokrata je oživeo prethodno malo poznati guverner male savezne države Vermont.
“ Moje ime je Hauard Din i ovde sam da zastupam demokratsko krilo Demokratske stranke.“
Haurad Din je prešao put od minornog kandidata do glavnog takmaca zahvaljujuæi kritikovanju predsednika Buša na svim poljima, ukljuèujuæi rat u Iraku i predsednikovo postupanje sa obaveštajnim informacijama. Mnogi liberali obožavaju Dina zbog njegove oštre retorike i ranog protivljenja ratu u Iraku. No, mnogi demokratski stratezi smatraju da uporni napadi na predsednika Buša zbog lošeg stanja u ekonomiji predstavljaju najbolju šansu da ga se porazi. Evo kako na to gleda demokratksi politièki konsultant Al Kvinlen.
“Bušovi ekonomski rezultati su sumnjivi, a biraèi su tokom prošla dva ili tri meseca poèeli da se usredsredjuju na te rezultate i da ga smatraju odgovornim za njih. “
Drugi analitièar, bivši savetnik Klintonove Bele kuæe Dik Moris, smatra da æe predsednik Buš biti primoran da usredsredi svoju predizbornu kampanju iduæe godine na nacionalnu bezbednost i inostranu politiku.
“Smatram da je Buš dvojaka liènost. Kada vodi rat protiv terorizma, sedamdeset odsto javnog mnjenja ga podržava. Kada ne vodi taj rat, Buš je èovek koji je izgubio na izborima 2000. za pola miliona glasova. “
Druge demokrate smatraju da bi polaganje nade u loše vesti o domaæoj ekonomiji i Iraku moglo biti recept za izbornu katastrofu iduæe godine. Bivši senator Gari Hart je nameravao da se pridruži devetorici demokratskih predsedièkih aspiranata, ali je pre nekoliko nedelja odustao.
”To je, u izvesnom stepenu, referendum o Džordžu W. Bušu. Ali on neæe biti poražen, uprkos svoj našoj retorici, ukoliko demokrate ne ponude pozitivne alternative.“
U ovom trentku je nemoguæe reæi koja pitanja æe biraèi smatrati najkritiènijim u vreme izbora iduæe godine. Profesor politièkih nauka na Merilendskom univerzitetu Lari Sabato smatra da obe stranke moraju veæ sada da predvide šta æe biraèe najviše brinuti u novembru 2004. godine. “ Poliitka je klaðenje. Obe strane se konstantno klade sve do dana izbora. Buš se kladi da æe se dogoditi dobre stvari. Demokrate se klade da æe stvari biti i dalje loše. Niko ne zna ko æe dobiti opkladu. “
Za sada, ankete javnog mnjenja pokazuju da bi predsednik Buš lako porazio svih devet demokratskih aspiranata. No, analitièari upozoravaju da bi moglo doæi do promene kada demokrate konaèno izaberu svog predsednièkog kandidata i poènu da posveæuju više vremena kritikovanju predsednika Buša nego medjusobnom gloženju.