Linkovi

Buš i proširenje NATO-a - 2002-11-19


NATO je zaèet 1949. kao savez zemalja koje streme istom cilju -- zaustavljanju sovjetske ekspanzije. Njegova misija se promenila posle hladnog rata, i bivši neprijatelji su postali -- saveznici. Madjarska, Poljska i Èeška su 1999. kao prve zemlje bivšeg sovjetkog bloka postale èlanice NATO-a. To širenje na Istok æe se nastaviti i na ovonedeljnom samitu u Pragu. Litvanija, Estonija, Letonija, Rumunija, Bugarska, Slovenija i Slovaèka su kandidati za primanje u èlanstvo. Savetnica amerièkog predsednika za nacionalnu bezbednost, Kondoliza Rajs, izjavila jeda je to - ne tako davno - bilo nezamislivo:

”Na ovom samitu æe biti proslavljen istorijski trenutak za NATO -- njegovo širenje na oblasti za koje niko nikada nije mislio da æe postati sastavni deo saveza.“

Oèekuje se da æe predsednik Buš, u govoru koji æe sutra održati na samitu, pozdraviti proces širenja NATO-a. Pre povratka u Vašingtonu u subotu, amerièki predsednik æe posetiti dve zemlje koje æe, kako se oèekuje, dobiti poziv da se uèlane -- Litvaniju i Rumuniju. Medjutim, neki spoljnopolitièki eksperti izražavaju zabrinutost zbog prebrzog širenja NATO-a i èinjenice da nove èlanice nisu spremne da snose odgovornosti koje èlanstvo u NATO-u nameæe. Medju njima je i Ivo Dalder, analitièar na Brukingsovom institutu, ovde u Vašingtonu:

”U savez primamo sedam novih zemalja, navodno u cilju kompletiranja i proširenja evropske zone mira. Medjutim, iskreno govoreæi, uvodimo u savez ljude kojima tamo još uvek nije mesto.“

Ivo Dalder ukazuje da su u Slovaèkoj samo jednom održani slobodni izbori, i da Rumunija i Bugarska -- mada ostvaruju progres -- još uvek daleko zaostaju za Madjarskom i Èeškom republikom. Amerièki Kongres je održao niz pretresa upravo na tu temu. Senator Gordon Smit, predsedavajuæi senatskog pododbora za Evropu, kaže da æe èlanstvo u NATO-u tim zemljama dati podstrek na putu ka reformi.

”Mislim da u Senatu vlada spoznaja da NATO, bez obzira što se menja, ostaje u stvari -- vojni savez. Što je još bitnije, NATO je jedna od najvažniji poluga koje amerièki narod preko svoje vlade ima u smislu podsticanja miroljubivih promena u Istoènoj Evropi, u zemaljama koje su nedavno oslobodjene od totalitarizma.“

Generalni sekretar NATO-a Džordž Robertson je prošlog meseca u govoru održanom u Vašingtonu izrazio uverenje da æe proširenje NATO-a ojaèati savez i prekinuti -- kako je rekao -- ”veštaèke podele Starog sveta.“

XS
SM
MD
LG