Linkovi

Analitičari: Kina se za sada ne odriče dolara


U jeku globalne finansijske krize, jedna od glavnih tema je da li američki dolar može i dalje da igra ulogu vodeće svetske rezervne valute. Poslednjih nekoliko meseci debata o budućnosti dolara svodi se na pitanje da li bi kineska valuta, renminbi, mogla da preuzme položaj dolara u međunarodnoj trgovini. Panel diskusija na tu temu održana je u Centru za strateške i međunarodne studije, u Vašingtonu.

Po mišljenju Melise Marfi iz Centra za strateške i medjunarodne studije, bez obzira na zabrinutost Kine zbog pada vrednosti dolara i zastale američke privrede, Peking još dugo neće moći da se odrekne dolara.

„Kao prvo, Kina je akumulirala oko hiljadu i 400 milijardi dolara rezervi i veoma je zainteresovana da vrednost dolara ne počne naglo da pada, jer bi time obezvredila sopstvena sredstva. Malo je verovatno da će Peking potkopavati sopstvenu poziciju.“

Umesto toga, kineska vlada nastoji da diverzifikuje svoje rezerve. Jedan od načina je kupovina dolarima robe čija vrednost ne opada, ili čak raste kao što su nafta, sirovine i zlato, kaže Marisa Marfi. Međutim, dodaje ona, Kina će ostati vezana za dolar sve dok je njena glavna privredna aktivnost izvoz robe na zapad.

I sve dok su Sjedinjene Države najvažnije izvozno odredište Kine, Peking će nastaviti da akumulira veću količinu dolara nego što može ikada da ih potroši.“

Piter Botelije, profesor ekonomije na Univerzitetu Džons Hopkins, kaže da još jedan razlog zbog kojeg Kina verovatno neće nastojati da renminbi uspostavi kao rezervnu valutu jeste održanje stabilnosti kineskog političkog sistema.

„Da bi kineska valuta mogla da zameni dolar država bi morala da se odrekne kontrole nad finansijskim tržištima, kamatom i slično. Da li je Kina spremna na to? Da li je komunistička partija Kina spremna da se odrekne svoje uloge u privredi? Lično sumnjam u to.“

Bivši podsekretar za finansije, Tim Adams, je podsetio da dolar nije postao rezervna valuta na osnovu dekreta, već zahvaljujući snazi i razvijenosti američke ekonomije.

„Niko nije proglasio američki dolar svetskom rezervnom valutom. Takvu odluku nije doneo Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, niti Međunarodni monetarni fond ili sastanak Grupe-20. To je bio rezultat stogodišnjeg privrednog razvoja tokom kog je dolazilo do šokova i, grešaka u svetu, ali i sveukupnog uspona američke ekonomije. Dakle, nijedna valuta ne može da bude proglašena rezervnom, jer je reč o dugotrajnom, postepenom procesu.“

Tim Adams je, međutim, ukazao i na glavni razlog pada vrednost američkog dolara poslednjih nekoliko godina. Dve trećine američke privredne aktivnosti čini potrošnja, što je dovelo da ogromnog spoljnotrgovinskog i budžetskog deficita, kaže on.

Naša fiskalna situacija je apsolutno užasna, trend prihoda i rashoda dugoročno vodi katastrofi. Verovatno ste čuli stručne prognoze da će javni dug u narednih deset godina da se udvostruči sa 40 na 80, i da će možda dostići čak 100 odsto vrednosti godišnjeg bruto nacionalnog proizvoda, i to bez faktorisanja stope inflacije, do čijeg rasta će verovatno morati da dođe.“

Adams očekuje da će uslediti šira nacionalna debata o tome kako rešiti strukturne poremećaje američke ekonomeije i ujedno izrazio optimizam u fleksibilnost i izdržljivost američkog tržišnog modela.

XS
SM
MD
LG