Linkovi

Muslimani očekuju konkretne korake za poboljšanje odnosa sa SAD


Od inauguracionog govora predsednika Obame, a posebno nakon njegovog govora u Kairu namenjenog muslimanskom svetu, Muslimani širom sveta očekuju konkretne korake za poboljšanje američko-muslimanskih odnosa. Jedna grupa profesora, diplomata i lidera muslimanske zajednice u Americi preporučuje praktične korake za postizanje tog cilja.

Od napada 11. septembra 2001. godine, američki odnosi sa muslimanskim svetom su zategnuti, uz porast anti-amerikanizma na jednoj strani i retorike kojom se Islam vezuje za terorizam na drugoj. U govoru predsednika Obame, namenjenom Muslimanima u svetu, apeluje se za novi početak zasnovan na medjusobnom poštovanju i zajedničkim interesima.

Sve dok je naš odnos definisan razlikama, mi ćemo osnaživati one koji seju mržnju, a ne mir, one koji promovišu konflikt, a ne saradnju koja bi pomogla svim našim narodima da postignu pravdu i prosperitet.“

Predsednik Obama je rekao da će se boriti protiv stereotipa u odnosu na Muslimane. Šon Kejsi, profesor hrišćanske etike na teološkom fakultetu „Vezli“ u Vašingtonu smatra da je predsednik to već započeo u Kairu:

„Predsednik je u svom govoru rekao da nasilni ekstremisti predstavljaju samo malu frakciju u muslimanskom svetu i mislim da je to razlika koju on mora da naglasi. On mora nekako da izbegne pothranjivanje stereotipa da su svi Muslimani teroristi i da uloži puno energije u obrazovanje američke javnosti o toj razlici.“


U Sjedinjenim Državama postoji više od 1000 džamija i islamskih centara koji opslužuju izmedju pet i sedam miliona Muslimana. Amr Ramadan, zamenik šefa misije Egipatske ambasade u Vašingtonu, kaže da zategnutost izmedju muslimanskog sveta i Sjedinjenih Država nije verske već političke prirode. Muslimani, ukazuje Ramadan, čekaju da predsednik Obama preduzme korake ka rešavanju palestinsko-izraelskog konflikta. Ramadan takodje ukazuje da je za predsednikov pristup potrebno važno poboljšanje dijaloga izmedju muslimana i nemuslimana.

„Jedna vrlo pozitivna posledica predsednikovog govora u Kairu je to što mnogi američki hrišćani i Amerikanci muslimanskog porekla više razgovaraju o verskim i kulturnim pitanjima. To smo primetili.“

Nihad Avad, izvršni direktor Saveta za američko-islamske odnose, smatra da bi predsednik Obama trebalo javno da istupi protiv antimuslimanske retorike i diskriminacije prema muslimanima.

„Bilo bi potrebno da imamo jasan stav američke vlade i intelektualnih lidera u pogledu borbe protiv islamofobije i antimuslimanske diskriminacije koje su uzele maha posle napada 11. septembra 2001.“


Muslimanskim aktivistima poput pop zvezde Jusufa Islama, nekada poznatog kao Ket Stivens, zabranjen je ulazak u Sjedinjene Države. Mada je Islam nedavno pušten u zemlju,
Avad kaže da bi politika izdavanja američkih viza trebalo da bude promenjena kako bi se omogućilo muslimanskim intelektualcima i poslovnim liderima da putuju u Ameriku bez strahovanja od maltretiranja na granici. On primećuje da predsednik Obama ne može da deluje sam i da bi Kongres trebalo da pomogne kako bi se ublažila šteta naneta američko-muslimanskim odnosima proteklih godina.

XS
SM
MD
LG