Linkovi

Irak i zdravstveno osiguranje biće glavne teme američkih predsedničkih izbora


Rat u Iraku, nesuglasice sa Iranom i stanje američke privrede biće neke od najvažnijih tema američke predsedničke kampanje. Unutrašnjepolitički dopisnik Glasa Amerike, Džim Maloun, pokušao je da baci nešto više svetla na ta pitanja.

Mnogi stručnjaci predviđaju da će Irak biti najvažnija tema kampanje, kao i 2004. godine, kada se predsednik Buš takmičio za drugi mandat. Alan Lihtman je profesor političke istorije na Američkom univerzitetu u Vašingtonu:

”Taj rat je najvažnija tema. Kadgod se vodi neki rat to je tema generacije. Osim ako se ne pojavi recesija, koja bi mogla da zaseni rat, ali niko ne zna da li će se to desiti ili neće.“

Neki republikanci veruju da bi poboljšana bezbednosna situacija u Iraku mogla da pomogne republikanskom kandidatu. Ali Lihtman veruje da će demokratski kandidat imati prednost među nezavisno opredeljenim glasačima.

”Najnovija situacija neznatno je poboljšana za administraciju, ali je uglavnom uticala na republikance. Demokrate nisu uopšte reagovale, a to uglavnom važi i za nezavisne glasače. Glasovi republikanaca neće biti dovoljni za njihovog kandidata da pobedi na izborima.“

Irak, Iran i druga spoljnopolitička pitanja često se pokreću na kampanjskim skupovima, posebno u Ajovi i Nju Hempširu, gde će se održati prva preliminarna glasanja. Artur Sanders je politikolog sa Univerziteta Drejk, u Ajovi:

”Rat u Iraku, rat protiv terora, Iran i nuklearno naoružanje u prvom su planu i zabrinjavaju glasače. U susretima sa glasačima kandidatima se postavljaju pitanja o tome.“

O tome se raspravlja i u Nju Hempširu, ali tamošnje demokrate bave se i pitanjem koji od demokratskih kandidata bi mogao da pobedi na izborima, novembra 2008. Dante Skala je profesor političkih nauka na Univerzitetu države Nju Hempšir:

”Tema Iraka često se pokreće, ali za demokrate važno je i pitanje zdravstvenog osiguranja. S obzirom da kandidati na kraju imaju manje-više ista gledišta, mislim da se sve svodi na ličnost i na to koliko ko ima šanse da bude izabran.“

Mnogi stručnjaci kažu da trenutna mešavina tema ide na ruku demokratama. Lari Sabato je direktor Politikološkog centra na Univerzitetu države Virdžinije:

”Demokrate imaju mnoge druge prednosti, ne samo to što je jedna stranka na vlasti već skoro osam godina. Amerikanci vole da to promene posle osam godina, ali ne baš uvek. Drugo, nema sumnje da će predsednikova nepopularnost, pretežno zbog Iraka ali i zbog reagovanja na uragan Katrina i druge događaje, biti kamen oko vrata bilo kom republikanskom kandidatu.“

Republikanski stratezi kažu da bi to moglo da se promeni, ako se fokus kampanje premesti na pitanja nacionalne bezbednosti i rat protiv terorizma. Džon Fortier analizira politiku američkih predsednika u institutu Ameriken enterprajz, u Vašingtonu:

”Republikanci bi mogli da steknu prednost ako predstave demokratu kao nedovoljno čvrstog ili neiskusnog u spoljnoj politici uopšte, ne samo u vezi sa Irakom i ratom protiv terora.“

Još jedno od pitanja koja bi mogla da uzburkaju strasti je ilegalna imigracija. Ali najnovije ankete ipak ukazuju da su rat u Iraku, zdravstvena zaštita i privreda ipak u vrhu liste prioriteta za većinu američkih glasača.

XS
SM
MD
LG