Linkovi

Poslovni lideri apeluju za akciju povodom klimatskih promena 


Poslovni lideri 150 kompanija iz zemalja širom sveta potpisali su deklaraciju na sastanku Ujedinjenih nacija u Ženevi kojom obećavaju da će sanirati štetu uzrokovanu ispuštanjem ugljen dioksida u atmosferu i tako stati na kraj klimatskim promenama.

Trideset od 150 kompanija, koje su obećale da će preduzeti korektivne mere povodom klimatskih promena, spada u grupu ”Fortune Global 500“ u kojoj su neke od najuticajnijih korporacija u svetu. Izvršni direktor Ekološkog programa Ujedinjenih nacija, Ahim Štajner, kaže da se na klimatske promene više ne gleda samo u kontekstu pretnje ekonomskom razvoju nego i u kontestu poslovnih mogućnosti jer korektivne mere za smanjenje emisije ugljen dioksida u atmosferu mogu da prerastu u ozbiljan biznis.

”Ključ za rapidni napredak, u smislu borbe protiv globalnog zagrevanja i klimatskih promena, delom leži i u tome da se tržište i biznis navedu da postanu katalizatori i inovatori u nastojanjima da se pređe na energetski efikasniju ekonomiju.“

Klimatske promene imaće vrlo negativne posledice po siromašne zemlje i dovesti do pada poljoprivredne produktivnosti, ukazuje predsednik Međuvladinog panela za klimatske promene, Radžendra Pačauri. Ona ističe da velike korporacije treba da se angažuju jer svet neće biti u stanju sam da reši problem klimatskih promena.

”Otvoriće im se nove poslovne mogućenosti. Nadamo se da će se za deset godina smanjiti emisija ugljen dioksida u svetu, a oni koji među prvima budu preduzeli mere u tom cilju, biće pobednici.“

Pačauri zaključuje da biznis i industrija moraju početi da se bave novom budućnošću ograničene emisije ugljen dioksida i da investiraju u tom pravcu. Ovakva poruka čula se i na Svetskom poslovnom savetu za održivi razvoj. Predsednik te koalicije 200 vodećih svetskih korporacija, Bjorn Stigson, kaže da će poslovni svet prihvatiti izazov:

”Mi ćemo stupiti u aciju jer je to u našem interesu. Ako smanjimo potrošnju energije, postaćemo efikasniji i samim tim sticati veći profit. Potrebno je razmotriti šta sve ovo znači u smislu dugoročne poslovne strategije.“

Barbara Kuks iz kompanije Rojal Filips elektronis ukazuje da se 90% svetskih zaliha struje danas koristi za -- rasvetu:

”Prelaskom na savremeniju i energetski efikasniju rasvetu, emisija ugljen dioksida mogla bi da se smanjiti za preko 500 miliona tona godišnje, a je ekvivalent 530 elektrana srednje veličine.“

Prema najnovijoj studiji, koju pominje Kuksova, zamenom postojeće tehnologije za rasvetu ostvarila bi se ušteda od 100 milijardi eura godišnje. Svest javnosti o značaju klimatskih uslova se promenila i potrošači žele da kupuju proizvode koji štite čovekovu sredinu. A uspešni biznis uvek obezbeđuje potrošačima ono što oni traže.

XS
SM
MD
LG