Linkovi

Umetnost mirovnog posredovanja


Soren Jesen Petersen, iskusni posrednik i mirotvorac visokog ranga, do nedavno je bio na čelu misije svetske organizacije na Kosovu, a pre toga zauzimao visoke položaje u posleratnoj Bosni i Hercegovini, Makedoniji i sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku i Ženevi. Jesen Petersen kaže da u mirovnom posredstvu, savršenstvo često nije dostižno. Pregovaračke strane i mirovni posrednici ponekad moraju da prihvate nesavršeni mirovni sporazum:

”Ako je zbilja cilj posredstva spašavanje života, morate da prihvatite da je loš sporazum bolji od daljeg ratovanja. Čak i loš sporazum umanjuje ljudske patnje. Da budem iskren, ne verujem da je Dejtonski sporazum dobar. Njime se svakako ne predvidja rešavanje vodećih uzroka konflikta. Ali - a to je od ključne važnosti - njime su zaustavljene patnje.“

Ratni izveštač BBC-a Heriet Martin, autor knjige “Kraljevi mira, pioni rata“ o posredovanju u nekim od najupornijih svetskih konflikata, kaže da je posao mirotvoraca težak i da unjega spada prihvatanje neispunjenih očekivanja. Taj proces je takodje test strpljenja, jer pregovori mogu trajati godinama, kaže ona:

”Treba da ciljate visoko, ali ne i da očekujete da tamo stignete. U najboljem slučaju, za to će biti potrebno nekoliko faza.“

Jesen Petersen kaže da arbitraža u konfliktu nekada znači i pregovaranje sa beskrupuloznim ratnim diktatorima koji su često neosetljivi na ljudske patnje. Pa ipak u mirovnim nastojanjima se moraju angažovati čak i oni, jer imaju moć. Visoki predstavnik Stejt Departmenta za Sudan, Čarls Snajder primećuje da je posao mirovnog posrednika često otežan i time što ne postoje verodostojne političke institutcije - što je uobičajena situacija u društvima trećeg sveta zapalim u proces dezintegracije. Snajder kaže da je u takvim slučajevima snažna, odlučna ličnost najefikasniji posrednik.

”U društvima koja nemaju jake institucije, ličnost pregovarača je veoma važna. Dogoovri izmedju pojedinaca od ključne su važnosti.“

U patrijahalnim društvima kojima dominiraju muškarci, žene su slabo zastupljene u procesu donošenja političkih odluka. Jesen Petersen kaže da bi ženama trebalo poveriti veću ulogu u mirovnim pregovorima:

”Jedino mesto na kojem sam uspeo da za istim stolom okupim i kosovske Albance i kosovske Srbe bili su dvomesečni sastanci za žene lidere. Sve su dolazile i vodile su veoma konstruktivne diskusije o političkim pitanjima. I mada nismo postigli ništa, sem što smo ih okupljali i vodili veoma korisne diskusije, verujem da smo možda otpočinjanjem tog dijaloga izmedju žena posadili seme buduće koegzistencije.“

Jesen Petersen primećuje da jake ličnosti, mada igraju važnu ulogu na pregovorima, nisu garancija da će mirovni sporazum trajati. Taj veteran medju mirotvrocima kaže da se za trajni uspeh mirovnog sporazuma ipak mora udovoljiti pravdi. A počinioci najgorih zločina u ratu u Bosni i Hercegovini, Ratko Mladić i Radovan Karadžić, još uvek su na slobodi.

XS
SM
MD
LG