Rekord Lebrona Džejmsa za prvu pobedu Kavsa nad Pistonsima

Deset utakmica NBA sezone odigrano je u sredu uveče, a u centru pažnje su bile velike zvezde – Lebron Džejms, Šakil O'Nil i Kobi Brajant. I dok su se Džejms i O'Nil potrudili da njihovi timovi prekinu negativne serije protiv rivala, Brajant nije bio u prilici da pomogne Lejkersima, jer je odrađivao drugu suspenziju zbog udaranja protivničkog igrača posle šuta. Pre nešto više od mesec dana udarac je dobio Manu Đinobili, a ovog puta, u pitanju je bio Marko Jarić. Bez svoje superzvezde, slavni tim iz Los Anđelesa nije imao nikakve šanse u Milvokiju.

Fil Džekson je na raspolaganju imao samo devet igrača, a Brajanta je u startnoj petorci zamenio Saša Vujačić, koji je završio sa šest poena, po tri skoka i asistencije. U odsustvu Brajanta, Odoma, Radmanovića, Voltona i Turiafa, najefikasniji kod Lejkersa bili su Moris Evans sa 22 i Brajan Kuk sa 20 poena. Gosti su uspeli da zaustave Majkla Reda (10 poena, šut iz igre 3-11), ali nikog više. Dominirao je rezervista Čarli Vilanueva sa 26 poena (4-4, 6-8, -) za isto toliko minuta igre.

U Detroitu, Lebron Džejms je ostvario rekord sezone – 41 poen, uz 8 asistencija i 7 skokova, a Kavsi su posle četiri vezana poraza konačno pobedili Pistonse - 101:97. Gosti iz Klivelenda vodili su skoro sve vreme tokom prve tri četvrtine, a onda na početku poslednje dozvolili domaćima da naprave seriju i steknu skoro dvocifrenu prednost. Međutim, nisu se predavali, a Džejms, koji je imao veliku pomoć saigrača, preuzeo je odgovornost u završnici i zamalo rešio meč u poslednjoj sekundi. Sudije su utvrdile da je njegova trojka za pobedu bila posle zvuka sirene, ali to nije sprečilo Kavse da u dodatnih pet minuta zabeleže pobedu. Saša Pavlović ponovo je bio starter i za 38 minuta ubacio 6 poena (2-4, 0-2, 2-2), uz 5 skokova i 4 asistencije.

Zvanični šampion je tek u poslednjoj utakmici sa Čikagom ove sezone uspeo da savlada Bulse, ali vrlo ubedljivo - 103:70. Šakil O'Nil je ubacio 24 poena, uz 9 skokova i 8 asistencija, a veteran Edi Džons je drugu utakmicu zaredom odlično odmenio Dvejna Vejda i postigao 23 poena, gotovo bez promašaja (2-3, 6-8, 1-1), uz 6 asistencija. Presudila je serija domaćih 38:9 u drugom poluvremenu i Majami je popravio svoj skor bez Vejda na 5-2.