Linkovi

Imigranti otvorili  četvrtinu visokotehnoloških kompanija u SAD


Tim istraživača sa univerziteta Djuk (Duke) utvrdio je da su preduzetnici ili direktori rodjeni van Amerike osnovali oko 25 odsto tehnoloških i inženjerskih kompanija u Sjedinjenim Državama od 1995. do 2005. godine. Glavni istračivač Vivek Vadva kaže da su ti podaci neverovatni.

”Apsolutno me je šokiralo koliko su daleko imigranti stigli i koliko su doprineli našoj ekonomiji. Sabrali smo doprinose imigranata i utvrdili da je njihova prodaja tokom 2005. godine iznosila 52 milijade dolara i da je doprinela otvaranju blizu pola miliona radnih mesta. To su podaci koje zaprepašćuju, jer je reč o malom segmentu ekonomije i malom broju imigranata koji su pružili neverovatan doprinos.“

Oko 11 odsto ukupne populacije u SAD je, prema Birou za popis stanovništva, rodjeno u inostranstvu. Vadva kaže da su rezultati ovog istraživanja u skladu sa tvrdnjama mnogih stručnjaka da bi najboljim stranim studentima trebalo pružiti veće podsticaje da ostanu da rade u Sjedinjenim Državama. Vadva veruje da tekuća imigraciona politika prema kojoj se stranim stručnjacima izdaje H-1-B viza, odnosno privremena radna dozvola, koja traje samo šest godina, sprečava mnoge talentovane mlade naučnike da ostanu u Americi duže. Pitanje koje Vadva pokreće je velikim delom ignorisano u tekućoj debati o reformi imigracionog zakona. Kongres je, naime, usredsredjen na predlog da se ograniči ulaz ilegalnih, nekvalifikovanih radnika uglavnom iz Latinske Amerike. Sa druge strane, protivnici imigracije poput organizacije ”Federacija za američku imigracionu reformu“, uzdržano reaguju na studiju Djuk univerziteta. Evo šta kaže njen predstavnik Džek Martin:

”Svakako su dobre vesti da je naša ekonomija dovoljno fleksibilna da iskoristi sposobnosti i inteligenciju visoko motivisanih stranaca u našem društvu.“

Martin dodaje da je pravo pitanje: da li Sjedinjene Države primaju suviše ljudi, legalno i ilegalno, jer smatra da uz milion legalnih i još pola miliona ilegalnih imigranata godišnje Amerika ima nivo imigracije koji nije održiv. On ukazuje na još jedan problem:

”Činjenica je da mi već imamo visoko-tehnološki kadar u Americi koji je nezaposlen. Primećujemo da veliki broj stranih visoko-tehnoloških radnika dobija posao dok su, istovremeno, mnogi američki radnici ostali bez posla. To je pretnja za našu radnu snagu.“

Ipak, Vivek Vadva kaže da veruje da će njegova studija imati uticaja na formulisanje imigracione politike. I sam je, kako navodi primer privlačnosti Amerike. Rodjen je u Nju Delhiju, a živi u Sjedinjenim Državama već 25 godina i jedan je od brojnih imigranata koji vole ovu zemlju toliko da daju sve od sebe da bi je učinili što konkurentnijom.

XS
SM
MD
LG