Linkovi

Samo u Americi: Zabranjena prodaja paštete od guščije džigerice


U mnogim delovima Evrope pašteta od kljukane guščije džigerice odavno se smatra za delikates, pa su doseljenici iz Evrope preneli taj običaj i u Ameriku. Medjutim, kako se prisilna ishrana životinja smatra mučenjem, neke zemlje zabranile su tu praksu, pa je zabrana stigla i do američkog tla.

”Foa gra“ na francuskom znači ”masna džigerica.“ Gradski odbor Čikaga zabranio je taj delikates - ne zbog toga što taj delikates sadrži možda najveći postotak holesterola od svih jela u svetu - već zbog surovog načina na koji se on dobija. Guskama, uklještenim tako da ne mogu da se mrdnu, danima se silom gura u grkljan hrana od žitarica, sve dok im jetra ne poraste deset puta veća od normalne veličine. ”Ovom zabranom nismo hteli da odredjujemo ljudima šta će da jedu,“ rekao je član gradskog odbora Čikaga, Džon Mur, inače sponzor propisa o zabrani. ”To je odraz našeg stava protiv surovosti prema životinjama.“

Foa gra se obično servira kao pašteta, namazana na prepečenom hlebu ili na krakerima, ili se zbog specifičnog ukusa dodaje nekim vrlo skupim jelima. Dakle, pored dobre zarade foa gra je obezbedivala restoranima i statusni simbol. ”Ako nam oduzmu foa gra, šta je sledeće na redu?“ žale se šefovi kuhinja i vlasnici restrorana u Čikagu. ”Jastozi? Trufle? Kavijar? Ostrige?“

Ovih dana, stanovnici Čikaga džigericu od kljukane guske nazivaju ”sastojak van zakona.“ Neki ugostitelji otvoreno govore o organizovanju tajnih večera, na kojima bi foa gra bila servirana kao što je u vreme prohibicije - dvadesetih godina prošlog veka - bio točen alkohol, u tajnim lokalima zvanim ”spikizi.“ A u nekim restoranima već su pronašli način kako da zaobudju zabranu prodaje džigerice od kljukane guske: serviraju je besplatno - uz podizanje cena ostalih jela kako bi nadoknadili štetu.

XS
SM
MD
LG