Linkovi

Bivši kongresni lideri apeluju na reformu zakonodavne vlasti 


U poslednje vreme se mnogo priča o slabom političkom rejtingu predsednika Buša, ali istraživanja javnog mnjenja ukazuju da američka javnost loše ocene daje i zakonodavcima u Kongresu.

Nedavna anekta Asosieted Presa ukazuje da je popularnost predsednika Buša pala na 36 odsto. Međutim, svega 27 odsto anketiranih odobrava način na koji Kongres obavlja svoj posao. Norman Ornstin iz instituta “Ameriken enterprajz“ u Vašingtonu slovi za dobrog poznavaoca prilika u Kongresu.

”Za poslednjih 36 godna, koliko smo tu, nismo imali ovako lošu situaciju. Ta institucija sistema je nefunkcionalna i trebalo bi da se ozbiljno reformiše, kako bi se ostvarivala ustavom predviđena podjela vlasti i kako bi ta vlast bila funkcionalna.“

Pomenuto istraživanje javnog mišljenja sugeriše i da mnogi Amerikanci smatraju da je Kongres kao neefikasan i paralizovan stranačkim podelama, a da su zakonodavci preokupirani prikupljanjem sredstava za kampanje reizbora. Opozicione demokrate nadaju se da će iskoristiti negativan stav javnosti o Kongresu, kojim dominiraju republikanci. Demokrate očekuju uspeh na novembarskim izborima. Medjutim, Kelien Konvej, radi istraživanja javnog mnjenja za potrebe republikanaca. Ona upozorava da se nezadovoljstvo javnosti radom zakonodavaca odnosi na predstavnike iz obje političke stranke.

”Negativan stav o sadašnjim zakonodavacima nije usmeren samo protiv republikanaca, sadašnjih članova Kongresa ili predsednika Buša, već se to - generalno gledano - odnosi na sve u Vašingtonu. Nezadovljstvo se prvenstveno odnosi na lobiste, prikupljanje sredstava za političke kampanje i - mada mi je teško da priznam - verovatno i na nas koji se bavimo anketama.“

Medju onima koji traže promene u delovanju Kongresa je i bivši predsedavajući Predstavničkog doma, republikanac Njut Gingrič:

”Nefunkcionalna zakonodavna vlast nije dobra ni za zemlju, ni za predsednika, jer to znači da ključni kontrolni mehanizam izvršne vlasti ne funkcioniše.“

Gingrič kaže da su američki ustavotvorci smatrali da je zakonodavna - najvažniji dio vlasti, jer ona uz sudsku - ima ključnu ulogu u kontroli rada administracije. Tomas Man sa ovdašnjeg Brukingsovog instituta, već godinama prati rad zakonodavne vlasti. Njegov je utisak da je sadašnji saziv Kongresa isuviše mnogo vlasti prepustio administraciji predsednika Buša:

”Od suštinske je važnosti da svaka od tri grane vlasti - omogući da se svak kreće isključivo u granicama ustavnih ovlaštenja, a to sada nije slučaj. Mislim da konsekvence tog stanja, trpimo svi u ovoj državi“

Tomas Man i Normanom Ornstin su koautori knjige pod nazivom ”Polomljena grana: Kako je Kongres razočarao Ameriku i kako ga vratiti na pravi put.“

Demokrate veruju da su izbori 2006. godine njihova najbolja šansa da povrate kontrolu nad oba zakonodavna doma, gdje su republikanci većina od 1994. Bivši predsedavajući Predstavničkog doma, demokrata, Tom Foli, apeluje na svoju partiju, da - ako pobedi u novembru - ne nastupi revanšistički prema republikancima.

”Demokrate bi jasno trebalo da obećaju da se, ukoliko osvoje većinu, neće svetiti, da tako kažem, za ono što su smatrali ekscesima i užasima ovog perioda, već da obećaju da će omogućiti manjini da učestvuje u donošenju odlukama.“

Bivši predsedavajući Predstavničkog doma, Foli i Gingrič, nekada su bili ljuti politički neprijatelji. Medjutim, na jednom nedavnom foruma u Vašingtonu, pronašli su zajednički jezik, apelujući na Kongres da se reformiše i naglasak umesto na na prikupljanje novca za političke kampanje - stavi na efikasniju kontrolu izvršne vlasti.

XS
SM
MD
LG