Detroit se revanširao Majamiju, Miličić sjajan protiv Niksa

Devet utakmica NBA sezone odigrano je protekle večeri, a domaći timovi imali su stopostotan učinak. Derbi je igran u Detroitu, gde su vrlo motivisani Pistonsi uspeli da se revanširaju Majamiju za poraz na Floridi pre All-Star pauze. Ovog puta, odbrana Detroita potpuno je neutralisala Dvejna Vejda, koji je na pomenutom meču u Majamiju postigao 17 poslednjih poena svog tima. Sada je ostao na 13 koševa, uz samo tri pogotka iz 15 pokušaja iz igre.

Posle pauze protiv Minesote, Šakil O'Nil je odigrao ove sezone rekordnih 43 minuta, ubacio 27 poena, uz 10 skokova i gostu su tokom prvog poluvremena imali 12 razlike. Međutim, neko vreme trener Hita, Pet Rajli sigurno neće moći da računa na Alonza Morninga, kome je, prema prvim procenama, prilikom jednog doskoka - pukao mišić. Poslednje vođstvo Majami je imao osam minuta pre kraja – 64:62, kada su Tejšon Prins i Antonio Mekdajs napravili seriju 10:2, posle čega se pitanje pobednika više nije postavljalo. Čonsi Bilaps je bio najefikasniji kod Pistonsa sa 24 poena (10 asistencija), dok su Rip Hamilton i Tejšon Prins ubacili po 17.

Od košarkaša iz Srbije i Crne Gore aktivni su bili Peđa Stojaković, Darko Miličić i Saša Pavlović, koji se doduše nije upisao u pobedi svog Klivlenda nad Šarlotom – 120:118 posle produžetka.

Džermejn O'Nil nije mogao da gleda kako se njegovi saigrači muče. Posle dva ubedljiva poraza Pejsersa, krilni centar koji je zbog povrede prepona pauzirao skoro dva meseca, vratio se u sastav i podigao moral ekipe iz Indijanapolisa. Videlo se da je povreda ostavila traga, ali O'Nil je ipak ubacio 16 poena za 25 minuta, a Pejsersi su ostvarili vrlo važnu pobedu u borbi za plej-of – 95:85 protiv Čikaga. Stiven Džekson bio je najefikasniji sa 24 poena, Entoni Džonson je ubacio 15, a Peđa Stojaković 11 (5-11, 0-3, 1-1), uz 4 skoka, 2 asistencije i jednu ukradenu loptu za 31 minut igre.

Orlando je bez većih problema deklasirao najveće razočarenje ove sezone ekipu Njujorka – 111:87. Dvajt Hauard je zakasnio na zagrevanje, za kaznu počeo utakmicu na klupi, čime je prekinuo niz od 149 startova, a onda bio praktično nezadrživ sa 23 poena za isto toliko minuta. Iz igre je promašio samo dva od ukupno 11 šuteva i pogodio svih pet slobodnih bacanja, uz 7 uhvaćenih lopti. "Magični" su imali sedam igrača sa dvocifrenim učinkom, a među njima je bio i Darko Miličić, koji je bio u prvoj petorci umesto Hauarda. Prvi put kao starter Orlanda, Miličić je protiv tima koji vodi njegov bivši trener Leri Braun, ubacio rekord sezone - 13 poena (6-11, -, 1-2), uz 7 skokova, 4 blokade, 2 asistencije i jednu ukradenu loptu za 32 minuta igre.

U duelu lidera divizije Severozapad - Denvera i zvaničnog šampiona San Antonija presudio je Karmelo Entoni sa 12 od ukupno 32 poena u poslednjoj četvtrini. Nagitsi su imali 31 skok više od Sparsa, a sam Markus Kembi 21 uhvaćenu loptu, svega šest manje od celog tima Grega Popovića. Kod gostiju, kojima je ovo bio prvi poraz u poslednjih šest utakmica, najefikasniji je bio Manu Đinobili sa 24 poena.