Krstić zaustavio Valase, solidan debi Peđe Stojakovića

Šest utakmica NBA sezone odigrano je u utorak uveče, a najveći uspeh ostvarili su Nju Džersi Netsi, pobedom nad trenutno najboljim timom lige – Detroitom. Peđa Stojaković porazom je debitovao u timu Pejsersa, Kobi Brajant u velikom stilu okončao istorijski januar, a Boris Dijao zabeležio prvi "tripl-dabl" u karijeri.

Posle 11 uzastopnih trijumfa, što je najduža pobednička serija u NBA ligi ove sezone, Detroit je zaustavljen u Nju Džersiju – 91:84. S obzirom da su na nedavnoj turneji po zapadu doživeli četiri "vezana" poraza, Netsi su ušli vrlo motivisano u meč i nadigrali rivala, uz dvocifreni učinak "velike četvorke", kako američki novinari sve češće nazivaju Džejsona Kida (23 poena, 12 skokova, 7 asistencija), Vinsa Kartera (17 koševa, 8 skokova), Ričarda Džefersona (19 poena, 6 skokova, 5 asistencija) i Nenada Krstića. Krstić je potpuno neutralisao tandem Rašid i Ben Valas, ubacio 19 poena (8-15, -, 3-3), uz 6 skokova (4 u napadu), 2 asistencije, i jednu ukradenu loptu za 37 minuta igre, tako da Čonsi Bilaps sa 30 i Rip Hamilton sa 19 poena (7 skokova, 6 asistencija), nisu mogli da utiču na konačan ishod.

Kako je i sam to opisao posle utakmice, Peđa Stojaković igrao je pomalo početnički u svom debiju u dresu Indijane, koja je u Vašingtonu doživela šesti poraz zaredom – 84:79. Stojaković je brzo ušao u probleme sa penalima, igrao svega 26 minuta, pogodio samo jedan od šest pokušaja za tri poena (3-4 dvojke, 8-10 penali, 3 skoka, po jedna asistencija i ukradena lopta), ali bio najbolji strelac svog tima sa 17 poena, i inicirao seriju, kojom su gosti od minus 15, tri i po minuta pre kraja, stigli na minus četiri – 10 sekundi pre isteka vremena. Gilbert Arinas (20 poena, 5 asoistencija) rešio je pitanje pobednika sa linije penala, ali je MVP meča sigurno bio Entuan Džejmison sa 19 poena, 18 skokova i 5 asistencija.

Kobi Brajant sa stilom je okončao januar, mesec u kome je sa 81 poenom protiv Toronta zauvek ušao u istoriju košarkaške igre. Brajant je sa 40 poena predvodio svoj tim do ubedljivog trijumfa nad Njujork Niksima u "Medison Skver Gardenu" - 130:97, iako je u drugom poluvremenu ubacio samo jedan koš iz igre (23-26 sa penala). Na 13 mečeva u januaru lider Lejkersa prosečno je postizao 43,4 poena i tako postao tek drugi košarkaš u istoriji, posle Vilta Čejmberlena (11 puta), koji je imao više od jednog meseca sa prosekom od 40 i više poena (u februaru 2003. imao je prosek 40,6 poena). Pored Čejmberlena i Brajanta, jedino je Eldžin Bejlor imao takav učinak u jednom mesecu svoje karijere.

U ostalim mečevima: francuski reprezentativac Boris Dijao ostvario je prvi "tripl-dabl" u karijeri (14 poena, 13 asistencija i 11 skokova) u pobedi njegovih Finiks Sansa u Filadelfiji – 123:99, Dalas je trijumfovao nad Čikagom - 98:94, a Sakramento ostvario prvi trijumf sa Ronom Artestom u postavi – 98:91, protiv Denvera u "ARKO Areni". Artest je ubacio 19 poena, uz 7 skokova i 3 asistencije, a Kevin Martin izjednačio rekord karijere sa 25 poena za 23 minuta (4-5, 3-4, 8-8).