Linkovi

Kakva će biti ovogodišnja borba protiv globalnog zagrevanja?


Prošla godina bila je najtoplija otkada se o tome vodi statistika. Od kasnih sedamdesetih led na Severnom polu smanjio se za 40 odsto, a porast temperature mora doveo je do porasta broja oluja na Atlantiku.

Za razliku od 38 industrijski razvijenih zemalja, koje su potpisale Protokol iz Kjota i time pristale da smanje oslobadjanje štetnih gasova, Sjedinjene Države daju prednost dobrovoljnom pristupu tom problemu. Medjutim, kako kaže Džonatan Leš, iz Instituta za svetske resurse, privatne kompanije počele su da uvidjaju prednosti jasnih i konzistentnih propisa za sprečavanje klimatskih promena:

”Prvi put neke kompanije javno govore da bi federalna vlada trebalo da definiše propise. Ako ljudi treba da donose dugoročne odluke onda žele da znaju koliko će ih koštati smanjenje emisije ugljovodonika u budućnosti. Dobrovoljni sporazumi ne pomažu ako se sagradi 1400 novih elektrana na ugalj.“

Džonatan Leš dodaje da bi približavanje kongresnih izbora moglo da iznudi neku akciju u Kongresu, ali smatra da će najagresivnije inicijative poteći na nivou vlasti pojedinačnih država i okruga. Kao primer on navodi odluku Kalifornije da do 2050. godine smanji oslobadjanje štetnih gasova za 80 odsto. Medjutim, drugi ne veruju da će to biti efikasan odgovor na globalno zagrevanje. Patrik Majkls, iz Kejto instituta, kaže da takva inicijativa neće uticati na promenu klime u svetu:

”Kalifornija može da donosi koliko hoće propisa. Ta država već je imala obavezu da do 2000. godine na njenim putevima budu samo vozila koja ne zagadjuju vazduh. Ali te tehnologije još nema.“

Džonatan Leš, iz Svetskog instituta za resurse uzvraća da se nalazimo na pragu korišćenja obnovljivih izvora energije, kao što su sunce, vetar, biomasa i vrele podzemne vode, koji, po njegovom mišljenju, postaju sve privlačniji.

”U Sjedinjenim Državama sve češće se zaključuje da probleme cene i bezbednosti izvora energije nećemo rešiti novim bušotinama i da su obnovljivi izvori postali finansijski i tehnološki povoljna opcija. Mislim da će 2006. biti godina obnovljivih izvora.“

Patrik Majkls se ne slaže. Umesti toga, on se zalaže za tehnološko rešenje:

”U ovoj zemlji sada proizvodimo isti nivo robe i usluga sa samo 60 odsto energije koliko smo trošili pre 35 godina. To je izvanredno povećanje stepena iskorišćenja. A to se dogodilo zato što veći stepen iskorišćenja štedi novac. Kroz sto godina tehnologija će biti znatno drugačija i mnogo efikasnija od današnje.“

S druge strane, Džonatan Leš očekuje da će ova godina donostiti ekološki sve čistije proizvode, kako za industriju tako i za privatnu upotrebu, od vozila na alternativna goriva do efikasnijih načina za grejanje i hladjenje.

XS
SM
MD
LG