Linkovi

Vučić: Očekujemo pozitivan izveštaj EU


Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić govori na skupu na Kapitol hilu
Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić govori na skupu na Kapitol hilu

Vlada Srbije uradiće sve što može da bi dobila datum pregovora o pridruživanju EU u martu ili junu naredne godine, poručio je u Vašingtonu potpredsednik vlade Srbije

Proces pridruživanja Evropskoj uniji je i dalje je jedan od najvažnijih ciljeva Srbije i nova vlada će uraditi sve što može da se približi njegovom ostvarivanju, rekao je potpredsednik srpske vlade i ministar odbrane Aleksandar Vučić. Srpski zvaničnik je u Vašingtonu prisustvovao skupu na Kapitol hilu pod nazivom "Budućnost proširenja EU", koji su organizovali kiparska i srpska ambasada i senatorka Džin Šahin.

Vlada Srbije uradiće sve što može da bi dobila datum početka pregovora o pridruživanju Evropskoj uniji u martu ili junu naredne godine, poručio je potpredsjednik vlade Srbije i ministar odbrane Aleksandar Vučić. On je, na današnjem skupu na Kapitol hilu, istakao da je potrebno uraditi mnogo stvari na unutrašnjem planu, kada je riječ o stvaranju bolje poslovne klime, privlačenju stranih investicija i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.

„Ukoliko uradimo toliko mnogo stvari, siguran sam da ćemo čak i u decembru dobiti veoma pozitivan izvještaj Evropskog savjeta. Želimo da u tom veoma pozitivnom izvještaju budu izneseni koraci za brže, dalje napredovanje Srbije ka Evropskoj uniji. U poslednja tri mjeseca smo stvarno uložili znatne napore da se približimo EU i uradimo nešto za naše građane i moram da kažem da bili bi razočarani ako barem ne bi dobili tu vrstu pozitivnog izvještaja. To bi stvorilo bolju atmosferu za nas, ublažilo tenzije u Srbiji i pomoglo nam da prevaziđemo prepreke, posebno u pogledu pitanja Kosova.“

Kosovo je najosjetljivije pitanje za Srbiju, podsjetio je Vučić, ocjenivši da je nova vlada uradila mnogo stvari da bi unaprijedila dijalog sa Prištinom, među kojima je i primjena sporazuma o integrisanom upravljanju granicama.

„Primjena tog sporazuma je veoma teška za našu stranu zato što je 100 odsto našeg naroda, Srba sa Kosova protiv njega jer to vide kao novu granicu između centralne Srbije i Kosova. Znamo međutim da moramo da ispunimo naše obaveze i to ćemo uraditi. Ali moram da budem otvoren i kažem da to nije lak zadatak za nas i da ćemo se suočiti sa mnogim problemima. To ćemo, međutim uraditi jer su djela mnogo važnija od riječi. I ono što kažemo, ispunimo. Za nas je međutim mnogo teže primijeniti Sporazum o integrisanom upravljanju granicama od svih mogućih dogovora koje možemo da postignemo sa Prištinom u bliskoj budućnosti. Od 10. decembra počećemo sa primjenom i završićemo četiri administrativna prelaza do kraja godine i to će biti značajan napredak i poboljšanje međusobnog povjerenja prije svega Srbije i Evropske unije i to će barem donijeti malo više povjerenja između Beograda i Prištine što takođe smatramo da je veoma važno.“

Srpski zvaničnik je naglasio da je Vlada Srbije spremna na kompromis i otvorene razgovore o svim problemima, što očekuje i od Prištine.

Na taj način možemo da postignemo dogovor. Kada kažem dogovor, to ne znači da ćemo da priznamo nezavisnost Kosova“.

Potpredsjednik srpske vlade najavio je i poboljšanje saradnje sa susjedima, Crnog Gorom, Bosnom i Hercegovinom i posebno Hrvatskom što, kako je naveo, neće biti lako zbog nedavne odluke Haškog suda o oslobađanju generala Gotovine i Markača. Takođe je kazao da su uprkos brojnim problemima u Evropskoj uniji, te njenoj niskoj popularnosti u Srbiji, evropske integracije i dalje jedan od najvažnijih ciljeva Beograda. Bez Evropske unije, kao najvećeg trgovinskog partnera, investitora i donatora, ne bi mogli da preživimo, bio je izričit Vučić.

Kiparski ambasador Pavlos Anastasiades, koji je sa srpskom ambasadom i senatorkom Džin Šahin, organizovao skup na Kapitol Hilu, poručio je da je dalje proširenje jedan od glavnih prioriteta Kipra tokom predsjedavanja unijom.

„Znamo da su mnogi zabrinuti da će izazovi sa kojima se danas suočavamo primorati Evropsku uniju da se okrene unutrašnjim pitanjima i zaboravi na proširenje. Događaji prethodnih godinu dana međutim dokazuju da to nije slučaj.“

Kongresmen Den Barton naglasio je pak da bi Srbija bila izuzetan dodatak Evropskoj uniji.

Moj stav kao predsjedavajućeg pododbora za Evropu i Evroaziju, a mislim da senatorka Šahin dijeli to mišljenje, je da bi jedna od stvarno pozitivnih stvari koje bi mogle da se dogode bila ta da Srbija postane dio Evropske unije i uradiću sve što mogu da pomognem u tom pogledu.“

Potpredsjednik srpske vlade sjutra će se u Pentagonu sastati sa sekretarom za odbranu Lionom Panetom.
XS
SM
MD
LG