Linkovi

SAD: Bliski istok zasenio pitanje Kine


Kineski i američki predsednik, Ši Đinping i Barak Obama, tokom susreta u Pekingu, 12. novembar 2014
Kineski i američki predsednik, Ši Đinping i Barak Obama, tokom susreta u Pekingu, 12. novembar 2014

Sjedinjene Države se zalažu za usvajanje takozvanog kodeksa ponašanja pri rešavanju teritorijalnih sporova u Južnom kineskom moru, dok rade na unapređivanju trgovinskih veza sa Kinom. Glas Amerike pripremio je osvrt na proteklu godinu američke politike prema Kini, od demonstracija u Hong Kongu do rešavanje problema klimatskih promena.

Posle dvomesečnih prodemokratskih demonstracija u Hong Kongu, Vašington poziva na razgovore i ne prihvata mešanje sa strane u vezi sa izborima u Hong Kongu, što administraciji predsednika Baraka Obame sužava prostor za manevrisanje, kaže Sofi Ričardson, direktorka Hjuman rajts voča.

Smatram da je Amerika nedosledna po pitanju političkih prava i demokratije u Hong Kongu i Kini, naročito u poređenju sa podrškom koju tome daje u drugim zemljama. Doslednost u pogledu Pekinga je izuzetno važna.“

Peking je jednostavno blokirao američka nastojanja za uvođenje kodeksa ponašanja u rešavanju teritorijalnih sporova u Južnom kineskom moru - gde prema navodima Vijetnama - Kina ometa njegove pomorske patrole, kaže Majkl Oslin, analitičar Instituta Ameriken enterprajz.

„To je savršen način za beskrajne pregovore, isti kao što su pregovori o severnokorejskom i iranskom nuklearnom programu - bolje reći za svakog ko ne želi da poštuje propisane norme dovoljno je da počne prazne pregovore kojima se baš ništa ne postiže.“

Sjedinjene Države bi mogle efikasnije da utiču na Kinu, kada bi koristile činjenicu da predstavljaju najveće svetsko tržište, smatra američki senator Šerod Braun.

Oni žele pristup našem tržištu, tehnologiji, našim univerzitetuma. Snaga naše vlade, naših potrošača, sve bi to moglo da pomogne kako bi se u Kini ostvarile stvarne promene.“

Međutim, Braun predviđa sve manji interes Vašingtona za angažovanje u Kini.

„Mislim da ekonomija i polarizovana politika naše zemlje nisu usmereni ka Kini, kao što je to slučaj sa Bliskim Istokom.“

Analitičar Instituta Kejto, Džastin Logan, kaže da je u Vašingtonu, Bliski Istok zasenio pitanje Kine.

„Istočnoazijski saveznici bi trebalo da ističu da je Kina jednako važna. Iz meni nepoznatih razloga, oni nisu uspeli da nametnu pitanje Kine nasuprot arapskim zalivskim zemljama i, u manjoj meri, Izraelu. Armada eksperata za Bliski istok koji rade u Vašingtonu, insistira da to treba da bude u fokusu američke strategije.“

Protekle godine, predsednici Barak Obama i Ši Đinping postigli su ambiciozan sporazum o smanjenju emisije gasova. Tokom pregovora, predsednik Obama je rekao da je uveravao Kinu da prihvati ista pravila kao ostale zemlje u pogledu trgovine i teritorijalnih sporova na moru. On je dodao da stabilnost Azije treba da se zasniva na savezu i uzajamnoj bezbednosti, umesto na načelima interesnih sfera ili prinude

XS
SM
MD
LG