Linkovi

Ističe rok za pregovore sa Iranom?


Državni sekretar Keri redovno informiše medije o toku pregovora sa Iranom
Državni sekretar Keri redovno informiše medije o toku pregovora sa Iranom

Spor oko sankcija UN-a na iranski program balističkih projektila i širi embargo na isporuku oružja su medju pitanjima koja su i danas, dan pred krajnji rok 7. jula nerešena na bečkim razgovorima svetskih sila i Irana o nuklarnom programu Teherana.

Iran želi da sankcije na balističke projektile budu ukinute, dok Zapad želi da zadrži embargo na isporuku oružja na snazi I, kako je neimenovani visoki zapadni diplomata rekao, ukidanje tih sankcija “ne dolazi u obzir". U međuvremenu, u Vašingtonu vlada osetna napetost u vezi sa produženjem međunarodnih pregovora o iranskom nuklearnom programu. Eventualni sporazum će biti pažljivo razmatran i teško će osvojiti potrebnu većinu glasova u oba Doma Kongresa u kojima Republikanci imaju većinu.

Dok razgovorima ubrzano ističe rok, senator Tom Koton smatra da Amerika čini grešku.

„Iran je antiamerički nastrojen, sponzoriše otpadničke terorističke režime. Iran je trebalo suočiti sa sledećim izborom: Ili će elimisati svoj ukupan nuklearni program, ili će, u suprotnom, biti suočeni sa ekonomskom destrukcijom i vojnim uništavanjem njihovih nuklearnih postrojenja.“

Koton je možda žestok kritičar, ali u tome nije usamljen. Republikanski senator i predsednički pretendent Lindzi Grejem kaže:

„Ako SAD ne budu čvrste u nameri da liše Iran takvog oružja, ta zemlja će podstaći trku u nuklearnom naoružanju u najmanje stabilnom regionu u svetu, što bi išlo u korist onih koji žele da sprovode genocid, obezbeđujući im tu svrhu najefikasnije moguće sredstvo.“

„Najpovoljnija opcija je snažan sporazum.“

Demokratski senator Ben Kardin smatra da treba sačekati ishod glasanja u Kongresu.

„Videćemo da li će inspekcije biti otvorene i da li će sankcije biti ukidane u skladu sa procesom odustajanja Irana od nuklearnog programa za proizvodnju oružja.“

Nadzor od strane Kongresa je nužan, tvrid analitičar Dejvid Olbrajt.

„Taj sporazum iziskuje izuzetno pažljiv nadzor od strane Kongresa, jer se radi o važnom aspektu nacionalne bezbednosti SAD. Taj nadzor ne bi trebalo da se završi pukim glasanjem, već izradom zakona sa konkrentim odrednicama. “

Uprkos vestima o postignutom napretku u Beču, Bela kuća je saopštila da ništa nije garantovano.

„Na kraju će zavisiti od Iranaca da li će ispuniiti uslove postavljene od strane međunarodne zajednice.“

Dok šef iranske diplomatije izražava oprezni optimizam, izraelski premijer Benjamin Netanjahu je već osudio diplomatiju, rekavši da se ne radi o „preokretu već kolapsu nastojanja da se Iran domogne nuklearnog oružja.

XS
SM
MD
LG