Linkovi

Virus ebole ponovo hara


Oboleli od ebole u Ugandi
Oboleli od ebole u Ugandi

Zdravstveni zvaničnici su do sada otkrili da postoji pet vrsta tog virusa od kojih su neki veoma smrtonosni.

Virus ebola pojavio se u afričkoj državi Ugandi. Svetska zdravstvena organizacija i lokalni zvaničnici pokušavaju da zaustave bolest, od koje se veoma brzo umire i za koju ne postoje ni tretmani ni lek. Šta znamo, a šta ne znamo o toj smrtonosnoj bolesti?

Sa više od 12 žrtava do sada, broj smrtnih slučajeva zbog najnovije pojave ebola virusa je sve veći. Bolnice u kojima se nalazi većina pacijenata u pokrajini Kibala na zapadu Ugande, takođe su uvele sobe za izolaciju za one za koje se veruje da su bili u kontaktu sa zaraženim osobama. Predsednik Ugande Joveri Museveni pozvao je građane da izbegavaju fizički kontakt kako bi se sprečilo da se ta veoma zarazna bolest proširi.

„Pozivam vas da budete oprezni, izbegavajte rukovanje, nemojte sahranjivati osobe koje su umrle sa simptomima koji liče na ebolu. Umesto toga pozovite zdravstvene radnike da to urade i izbegavajte promiskuitet zato što je bolest takođe polno prenosiva.“

Virus ebole je veoma otporan i poznato je da može da preživi na leševima. Zato zvaničnici u Ugandi upozoravaju da se ne sahranjuju žrtve ebole. Virus je smrtonosan za više od polovine inficiranih. Zdravstveni zvaničnici su do sada otkrili da postoji pet vrsta tog virusa od kojih su neki veoma smrtonosni. Tarik Jašarević je portparol Svetske zdravstvene organizacije.

„Period inkubacije je između 2 i 21 dana. Što je veća koncentracija virusa u organizmu taj period će biti kraći. Simptomi su povišena telesna temperatura, povraćanje, osušeno grlo, bolovi u mišićima koje ponekada prati unutrašnje i spoljno krvarenje i, u slučajevima čiji je ishod smrt, otkazivanje funkcija jetre i bubrega.“

Naučnicima nije poznato poreklo virusa.

„I dalje verujemo da virus prenose životinje, najverovatnije ptice od ptica, zatim primati koji su inficirani, kao što su majmuni, posebno šimpanze. I lovci koji odlaze u šumu, love životinje i jedu inficirano meso. Tako virus inficira ljude i zatim se prenosi na druge osobe.“

Stručnjaci smatraju da izmedju epidemija medju ljudima, virus živi u telima slepih miševa i majmuna. Ministarstvo za zdravlje Ugande proučava divlje i domaće životinje u oblastima u kojima se pojavio virus ebole kako bi bio ustanovljen najverovatniji izvor bolesti.
XS
SM
MD
LG