Linkovi

Neželjeni efekti gastričke operacije


Više od dve hiljade pacijenata bilo je uključeno u studiju čiji cilj je bio da ustanovi da li je procedura povećale rizik od zloupotrebe alkohola

Gastrička bajpas operacija dokazala se kao uspešan metod za gubljenje telesne težine za veliki broj ljudi koji su gojazni i koji nisu imali uspeha sa dijetama. Lekari kažu da hirurško smanjivanje želuca takođe može da bude delotvorno u borbi protiv kardivaskularnih oboljenja i dijabetesa. Medjutim, najnovija studija pokazala je da za pojedine pacijente, barijatrička procedura može da ima neželjene sporedne efekte.

Lisa Streb ima skoro 45 kilograma manje od kako je imala gastričku bajpas operaciju.

Osećam se bolje, imam više energije. Želim da radim stvari koje ranije nikada nisam radila. Nisam umorna i nisam fokusirana na hranu.“

Streb je imala sreće zato što je bila na savetovanju pre operacije na kojem je čula upozorenje o konzumiranju alkohola.

Alkohol je jedna od stvari za koje su mi ukazali da može da utiče, odnosno da čak povredi moj stomak. Zato je sada jedna od stvari koje preduzimam da zaštitim svoj stomak na svaki način.“

Skoro dve i po hiljade pacijenata u 10 američkih bolnica, koji su imali neku vrstu barijatričke bajpas operacije, bilo je uključeno u studiju čiji cilj je bio da ustanovi da li su te procedure možda povećale njihov rizik od zloupotrebe alkohola i drugih vrsta zavisnosti. Vendi King sa Univerziteta u Pitsburgu bila je jedna od autora studije.

„U prvoj godini posle operacije nije bilo značajnih promena. Ali u drugoj godini, 10,7 odsto prijavilo je simptome, što je bilo povećanje od više od 50 procenata.“

Sedamdeset odsto pacijenata u studiji bilo je podvrgnuto jednoj od najčešćih vrsta gastričke operacije koja se izvodi u Sjedinjenim Državama. Ona se naziva „Ruinvaj“ gastrički bajpas. Operacija može da bude izvedena putem otvaranja abdomena ili korišćenjem male laparaskopske tube kroz sućušni rez. Mali deo, nazvan kesica, odvoji se od ostatka želuca i pripoji se za tanko crevo čija je dužina skraćena. Za one pacijente koji su imali „Ruinvaj“ zahvat, hrana i alkohol prolaze brže kroz preostali deo tankog creva.

Proces apsorbovanja je mnogo brži i istraživači kažu da pacijenti dostignu svoj nivo tolerancije na alkohol mnogo brže. Neki od njih naveli su da imaju teškoća da kontrolišu količinu alkohola koju konzumiraju. Istraživači međutim nisu ustanovili povećanje upotrebe alkohola među pacijentima koji su bili podvrgnuti drugačijoj vrsti hiruruške intervencije, takozvanom podvezivanju želuca koje je manje invazivno i prilikom kojeg se ne uklanja deo želuca i creva.

„Veoma je važno da svi pacijenti koji razmatraju barijatričku operaciju budu savetovani o potencijalnom povećanju rizika.“

Studija je objavljena u časopisu Američkog medicinskog udruženja.
XS
SM
MD
LG