Linkovi

Francuski Malijci o vojnoj intervenciji


Kolonijalna prošlost zamagljuje debatu o francuskoj intervenciji u Maliju
Kolonijalna prošlost zamagljuje debatu o francuskoj intervenciji u Maliju

Većina umerenih Malijaca podržava francusku intervenciju u Maliju, ali za neke, ona je neugodan odjek kolonijalne prošlosti.

Francusku intervenciju u Maliju protiv islamskih ekstremista, pozdravila je većina umerenih Malijaca. Ali za neke, vojna akcija predstavlja neugodan odjek evropske kolonijalne prošlosti u Africi. Istovremeno, Francuska je razočarana hladnim reagovanjem svojih evropskih partnera.

U sporednoj ulici pariskog predgrađa Montrej, nalazi se Foje Bara, gde žive desetine Malijaca koji su emigrirali u bivšu kolonijalnu silu. Tu možete da dobijete sve – od toplog obroka do šišanja. Francuska vojna intervencija dominira razgovorom. Lami Kamara je Malijac koji studira u Parizu.

„Narod u Maliju je srećan zbog intervencije protiv ovih fanatika koji manipulišu islamom. Ali pravi razlog krize je nerazvijenost severa. A uzroke tog siromaštva su nametnuli isti ljudi od kojih Mali danas traži pomoć u zaustavljanju terorizma.“

Francuska proteklih godina ima loše odnose sa nekim od imigrantskih zajednica, naročito u pariskim predgrađima. Ali najveći deo malijske zajednice u Montreju čvrsto podržava francusku intervenciju u njihovoj otadžbini.

Podrška je obostrana. Montrejska skupština je proteklih dana bila domaćin manifestacije solidarnosti sa Malijem. Glavni učesnik je bio Arlem Desi, predsednik vladajuće Socijalističke partije.

„Da kažem našim prijateljima iz Malija: želimo samo jednu stvar, jedan Mali, slobodan i demokratski i miroljubiv. Živeo Mali, živela Francuska, živeo Montrej i živela Republika! Hvala vam.“

Kritičari u Francuskoj kažu da je vojna intervencija „neokolonijalistička“. Mamadu Sise, potpredsednik Malijskog saveta, kaže da je to pogrešno.

„Francuska je bila stara kolonijalna sila u mnogim afričkim zemljama, uključujući i Mali. Zbog toga je pitanje francuske vojne intervencije uvek osetljivo. Ali u ovom konkretnom slučaju, postoje okolnosti koje joj daju legitimitet, daju joj legalnost.“

Damijen Eli je još jedan stanovnik Montreja i vanredni profesor na Evropskom koledžu.

„Kada izbije kriza i kada Afrikanci nisu spremni da intervenišu, šta treba da radimo mi u Evropi kao bivše kolonijalne sile? Rekao bih da je Mali slučaj upravo takve dileme za Francusku, odnosno intervenisati ili ne.“

Eli dodaje da je Evropska unija razočarala Francusku.

„Naravno da je to test za Evropu. Tokom proteklih četiri – pet godina, možete da vidite pomanjkanje apetita među evropskim članicama da vojno dejstvuju kao Evropska unija. Francuska je tu izuzetak, s obzirom da se zalagala za veću intervenciju, ali to zaista više niko ne želi da radi.“

Stanovnici Foaje Baraa kažu da priželjkuju brzu pobedu nad islamskim ekstremistima. Ali se mnogi Malijci takođe pitaju šta će se dogoditi kada francuske trupe odu.
XS
SM
MD
LG