Linkovi

Vertman: Obama u blagoj prednosti


Muendesha pikipiki akipita katika eneo lililotokea mlipuko wa bomu karibu na mlango wa kuingia uwanja wa ndege wa mji mkuu wa Somalia Mogadishu, Feb. 13, 2014.
Muendesha pikipiki akipita katika eneo lililotokea mlipuko wa bomu karibu na mlango wa kuingia uwanja wa ndege wa mji mkuu wa Somalia Mogadishu, Feb. 13, 2014.

Ankete u ključnim državama su veoma tesne, ali ako bi izbori bili održani danas, predsednik bi imao izvesno preimućstvo, smatra analitičar Džon Vertman

O izgledima dvojice predsedničkih kandidata nakon poslednje, treće debate i njihovim stavovima o spoljnopolitičkim pitanjima Glas Amerikeć razgovarao je sa političkim analitičarom, Džonom Vertmanom.

Vertman: “Uoči prve debate, predsednik Barak Obama je defintivno imao preimućstvo nad Romnijem, na osnovu svog izlaganja na konvenciji demokratske stranke u Šarlotu. Medjutim, prva debata je definitvno promenila dinamiku kampanje. Guverner Romni je bio dinamičan i uspešno izneo svoju viziju i poglede, dok je predsednik bio veoma oprezan bez elokventnih odgovora na Romnijeve tvrdnje i optužbe. Druga i treća debata su uglavnom ocenjene kao pobede za predsednika što ide njemu u prilog. Ankete javnog mnjenja u ključnim državama su veoma tesne, ali ako bi izbori bili održani danas, predsednik bi imao izvesno preimućstvo.“

Glas Amerike: U pogledu treće i poslednje debate o spoljnoj politici, koja su bila najkontroverznija pitanja?

Vertman: „Dvojica kandidata su provela dosta vremena govoreći o Iranu i sankcijama zavedenim toj zemlji. Predsednik je saradjivao sa saveznicima širom sveta, nastojeći da se preko UN zavedu oštre senkcije Teheranu. Iranska ekonomija je teško pogodjena kao rezultat tih sankcija. Mada je guverner Romni tokom debate tvrdio da Obama nije učinio dovoljno i da će on biti još oštriji od predsednika, naglašavajući da treba udvostručiti oštrinu sankcija i odbaciti mogućnost bilateralnih razgovora sa Iranom. Predsednik je, s druge strane, na jasan način izneo da on smatra da je sadašnji pristup iranskoj krizi najefikasniji, mada su se oba kandidata saglasila da neće dozvoliti da se Iran domogne nuklearnog oružja.“

Glas Amerike: Kakva će biti strategija dvojice predsedničkih kandidata tokom preostale dve nedelje kampanje, do izbora 6. novembra?

Vertman: „U ovom trenutku, predsednik verovatno ima izvesnu prednost, mada se i to u poslednje vreme dovodi u pitanje. Obama predvodi u nekim od ključnih država koje bi mogle da prevagnu na jednu ili drugu stranu i u kojima bi on morao da pobedi da bi bio ponovo izabran. To isto važi i za guvernera Romnija ukoliko želi da pretekne Obamu. Predsednik će se sada koncentrisati na ključne države - Ohajo,Viskonsin, Ajovu, Kolorado i Nevadu, a pokušaće da se više angažuje i u Virdžiniji i Floridi, ako bude imao sredstava i vremena, pošto bi mu dalo dodatnu prednost za definitivnu pobedu. Medjutim, čak i ako Obama, medju ovim državama, odnese pobedu samo u Ohaju i Viskonsinu, to bi bilo dovoljno i on bi bio ponovo izabran za predsednika SAD.“
XS
SM
MD
LG