Linkovi

Analitičari: Duboke podele u Vašingtonu


Analitičar Džon Sitilidis
Analitičar Džon Sitilidis

Analitičar Džon Sitilidis kaže da neće biti lako doći do kompromisnog rešenja u pogledu budžeta i ekonomije, dok Džon Vertman naglašava da je Kongres u stalnom sukobu sa predsednikom

O političkom stilu i prioritetima predsednika Baraka Obame u drugom mandatu Glas Amerike razgovarao je sa političkim analitičatima Džonom Sitilidisom i Džonom Vertmanom.

Sitilidis: “Mi sada ulazimo u neizvestan period zbog političkih podela u SAD. Obama je ponovo izabran ali republikanci i dalje imaju većinu u Predstavničkom domu dok mnogi medju njima podržavaju ideju ograničenog uticaja države. To je suprotno viziji predsednika Obame o sve većem uticaju države u ekonomiji, pa i u društvenim pitanjima, kao što je pitanje imigracije. Prema nekima, predsednik Obama ne čini dovoljno za promociju i korišćenje naših energetskih izvora, za smanjenje nezaposlenosti, za tehnološki razvoj, za smanjenje poreza korporacijama i podsticanje industrijske proizvodnje i slobodne trgovine. Oni smatraju da to pokazuje da je Obama na čelu previše regulisane administracije koja guši preduzetnike i poslodavce, odnosno ljude koji doprinose intenziviranju ekonomskih aktivnosti. Ali predsednik ne kontroliše federalni budžet niti ekonomiiju, što zahteva kompromisna rešenja, izmedju - s jedne strane predsednika Obame i demokratske većine u Senatu, a sa druge – republikanske većine u Predstavničkom domu. Do tih kompromisa se, medjutim, neće lako doći.“

Džon Vertman takodje ukazuje na političke podele – kako unutar Kongresa tako i izmedju Kongresa i administracije:

Vertman: “Mi smo u situaciji permanentnog budžetskog ciklusa. Kongres je još uvek angažovan u donošenju zakonskih akata o odobravanju sredstava za ostatak fiskalne godine. Mi smo konstanto u fiskalnim sukobima bilo da se radi o smanjenju poreza, o primeni zakona o zdravstvenom osiguranju, ili nečem drugom. Drugim rečima, Kongres je u stalnom sukobu sa predsednikom. Republikanci u Predstavničkom domu se ne slažu ni sa čim što dolazi iz Bele kuće. Mislim da smo u fazi konfrontacije u pogledu onoga što žele Republikanci na jednoj strani i Bela kuća na drugoj.“

Džon Sitlidis posebno ukazuje na različite stavove Amerikanaca u vezi sa ekonomskom politikom i porezima:

Sitilidis: Zemlja je u ovom trenutku podeljena, posebno u pogledu daljeg kretanja američke ekonomije u kontekstu vizije predsednika Obame. Ima mnogo onih koji više ne plaćaju porez. Oko 45 odsto Amerikanaca, od kojih su mnogi starije osobe, veterani ili oni koji primaju socijalnu pomoć, spremni su da podrže Obamine predloge, kojima bi se zaveo više ujednačen poreski sistem, ali ne podržavaju celovitu poresku reformu, jer bi to moglo da znači nove poreze za njih. Dakle, imali bismo smanjenu bazu gradjana od kojih se zahteva da plaćaju sve veći porez za sve veću adminstraciju i izdatke. Ovakva ideološka podela ukazuje na to da će predsedniku biti sve teže da pridobije bivše Romnijeve birače, što bi moglo još više da polarizuje zemlju i dovede do usporavanja ekonomskog rasta bez rešavanja ključnog pitanja nezaposlenosti.”

Džon Vertman, medjutim ističe da je Predsednik Obama usvojio novu taktiku u cilju pridobijanja podrške Amerikanaca u svom drugom mandatu:

Vertman: „Predsednik Obama će voditi neku vrstu permanentne kampanje, posebno u pogledu smanjenja budžetskih troškova. On takodje namerava da direktno iznosi pred američku javnost razloge o potrebi donošenja zakona o kontroli vatrenog oružja. Drugim rečima, on nastoji da pridobije javnost da podrži stavove koje on zagovara i očekuje da gradjani kažu svojim predstavnicima u Kongresu šta da rade i kako da glasaju. Predsednikova taktika je, prema tome, da se obraća direktno gradjanima i da na taj način sprovede svoju političku agendu.“
XS
SM
MD
LG