Linkovi

Pozitivne vesti za američku ekonomiju


Revidirani podaci o rastu američkog bruto društvenog proizvoda u trećem tromesečju 2014.
Revidirani podaci o rastu američkog bruto društvenog proizvoda u trećem tromesečju 2014.

Sekretarijat za rad danas je saopštio da je broj Amerikanaca, koji se prvi put prijavljuju za naknadu nezaposlenima smanjen za 9 hiljada i da za prošlu nedelju iznosi 280 hiljada. To je samo najnovija u nizu pozitivnih ekonomskih vesti, medju kojima su i podaci o tome da je američka ekonomija dostigla stopu rasta od 5 odsto i da je stopa nezaposlenosti pala na najniži nivo proteklih godina od samo 5,8 odsto.

U trećem tromesečju ove godine američka ekonomija rasla je po najvišoj stopi u više godina što je delom rezultat većeg poverenja potrošača i povećane potrošnje, kako pojedinaca tako i poslovnih kompanija. Analitičari smatraju da to nije slučajno i da nagovštava bolja vremena. Bred Mekmilan je analitičar u finansijskoj grupi Komonvelt:

„Ovo je, verujem najviša stopa rasta u poslednjih 11 godina. To nagoveštava da se približavamo, ako ne bumu, onda svakako postojanom i ubrzanom oporavku.“

Za finansijska tržišta to je bio rani praznični poklon. Glavni berzanski indeks Dau Džons po prvi put je premašio 18 hiljada poena. U zemlji čiju ekonomiju pokreće potrošnja, poput Sjedinjenih Država, glavni ekonomista firme „Barklejs Kapital“ Majkl Gepen, kaže da je vreme da se biznis uključi u pozitivne trendove:

„Dve trećine američke ekonomije pokreće potrošnja, a istorija pokazuje da investicije poslovnih kompanija zaostaju i da zaostaju za ekonomskim rastom. Medjutim, ako se cela ekonomija ubrzava to znači da će 2015. doneti snažnu poslovnu klimu za biznise.“

Ipak, spoljni faktori bi takodje mogli da utiču na američku ekonomiju. Medju njima su smanjeni prihodi od nafte kao i sporiji rast drugih zemalja, kaže analitičar u firmi „Bankrate.com“ Klas Bel.

„Rekao bih da postoje i neki otežavajući faktori. Većina naših trgovinskih partnera ima usporen rast dako da naš izvoz možda neće biti tako dobar kao ove godine.“

Viša stopa rasta mogla bi da znači i veće cene, a to znači i višu inflaciju, kaže Bred Mekmilan:

„Pre svega, ubrazaće se rast plata što se već dešava. Pored toga, cena stanovanja predstavlja značajan deo inflacije, koji u stvari raste brže nego što ljudi shvataju.“

Inflacija u Sjedinjenim Državama je do sada bila znatno niža od cilja od 2 odsto koji je odredila američka centralna banka. Neki analitičari medjutim smatraju da bi viša stopa rasta i porast potrošnje mogli da navedu centralnu banku da podigne kamatne stope i pre očekivanog roka sredinom 2015.

XS
SM
MD
LG