Linkovi

Upozorenja o posledicama dužničke krize SAD


Ukoliko predsednik Obama i Kongres ne postignu dogovor o podizanju gornje granice zaduživanja i američka vlada ne bude mogla da podmiri svoje obaveze posle 17. oktobra posledice bi mogli da osete dužnici, zajmodavci i investitori širom sveta.

Pre pet godina, na početku velike recesije investitori su žurili da prodaju svoje akcije što je dovelo do naglog pada vrednosti akcija širom sveta. Danas se penzioneri i investitori, poput Pekstona Bejkera nadaju da će moći da izbegnu udarac ukoliko američka vlada ne bude mogla da nastavi da plaća svoje obaveze:

„Ja sam penzionisani federalni službenik. Moj mesečni prihod zavisi od vlade. Ukoliko se ne postigne rešenje verovatno neću dobiti uplatu sledećeg mneseca.“

Bejker pripada jednom klubu investitora. On i njegove kolege su planirali da se zaštite od neizvesnosti ulaganjem u akcije na duži rok:

„Naravno da će biti posledica po investicije, ali mislim da će akcije ipak i dalje biti dobro mesto za ulaganje novca.“

Šila Krik, savetnica u investicionoj firmi „Edvard Džons“, preporučuje svojim klijentima da planiraju na duži rok:

„To može da potraje duže vreme ili može da se završi brzo. Medjutim, treba imati u vidu dugoročne ciljeve i to će vam pomoći da prodjete kroz periode kratkororčnih uspona i padova.“

U izveštaju sekretarijata za finansije navodi se da bi nesposobnost Sjedinjenih Država da nastave da otplaćuju svoje dugove mogla da dovede do zamrzavanja finansijskih tržišta, devalvacije dolara i povećanja kamatnih stopa i da izazove još jednu recesiju.

Ekonomista Sten Kolender smatra da bi to nateralo investitore da se okrenu drugim zemljama:

„Ono što oni vide je da se ova čvrsta ekonomija i politički sistem ljuljaju. To mora da dovede do gubitka poverenja što znači da, ako računaju da im se novac vrati oni mogu da kažu – mislim da nije vredno rizikovati.“

Džozef Minarik iz Saveta za ekonomski razvoj kaže da bi šteta od takvog razvoja dogadjaja mogla da potraje duže vreme:

„To bi se verovatno odrazilo na gubitak respekta sa kojim zajmodavci gledaju na američke finansije na duži rok. Kada se poverenje jednom izgubi vrlo je teško povratiti ga.“

Minarik i drugi apeluju na američke lidere da izbegnu krizu.

U medjuvremenu, Pekston Bejker i njegove kolege rade na tome da zaštite svoj novac u slučaju da ih vlada izneveri.
XS
SM
MD
LG